Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj na Slovensku máme Jeruzalem. Vedeli ste o tom?

Sni mka obrazovky 2018 06 02 oa11.39.16.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť veľa zaujímavých a jedinečných miest, ktoré by možno človek u nás nehľadal. Medzi takéto výnimočné miesta patrí aj náš slovenský Jeruzalem. Už ste o ňom niekedy počuli?

Kde sa slovenský Jeruzalem nachádza?

V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica v roku 2002 odborníci objavili pri ich skúmaní unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Kaplnky a ďalšie stavby tvoria symbolický Jeruzalem, takmer v mierke jedna k jednej.

Prečo toto miesto vzniklo?

Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, malo toto miesto umožniť, čo najvernejšie prežiť Krížovú cestu Ježiša Krista. O jej výstavbu sa zaslúžili jezuiti pravdepodobne v priebehu 17. storočia. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.

Rozmiestnenie objektov nie je náhodné

Tak, ako sú rozmiestnené objekty v Jeruzaleme, taká je aj poloha objektov na Spiši. Určite to nie je náhoda, ale zámer niekdajších tvorcov. Súčasťou sú kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského či Katedrála sv. Martina. Tento katedrálny chrám spišskej diecézy je zároveň farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, ktorá bola postavená v prvej tretine 13. storočia.

Pútnická kaplnka sv. Kríža na Sivej Brade zjavne pripomína Golgotu. Všetky objekty symbolizujú najdôležitejšie miesta Kristových zastavení a jeho pôsobenia. Už ste na tomto mieste niekedy boli?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 2. júna 2018Zdroj www.web.vucke.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: