Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neuveríš, čo robí hudba s tvojim mozgom!

Guitar 1015750_960_720.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: pixabay.com
reklama:
reklama:

Prostredníctvom svojho globálneho pôsobenia na všetky oblasti mozgu, produkuje hudba mnoho prospešných účinkov. Neuveríš, ale pomáha pri rehabilitácii, na zlepšenie pamäte, alebo dokonca zmiernenie bolesti!

Rehabilitácia mozgu

Podľa odborníkov stimuluje hudba mozgovú plasticitu aktiváciou produkcie dopamínu. Ten má silu prispieť k obnove neurónov a môže byť užitočný tiež po poranení hlavy, mŕtvici alebo v prípade Parkinsonovej choroby.

Hudba a rytmus sú používané na zlepšenie motoriky, liečbu rovnováhy a porúch svalovej strnulosti. Počúvanie hudby môže byť tiež použité v súvislosti s poruchou reči (afázia): niektorí pacienti sú schopní si pospevovať alebo opakovať slová.

Giphy 1 1.gif
giphy.comFoto: giphy.com

Účinky na pamäť

Počúvanie a prehrávanie hudby prináša pozitívne účinky na pamäť, a to ako u zdravých ľudí, tak aj u ľudí s neurologického chorobami. Hudobná aktivita je prospešná pri prevencii i liečbe. Hudobníci tak stimulujú mnohé oblasti mozgu, čo zvyšuje našu kreativitu a schopnosť ukladať informácie.

Vynikajúce výsledky boli spozorované tiež prostredníctvom hudby u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Zistilo sa, že niektorí z nich sú schopní učiť sa nové pesničky a spájať hudobný kontext so slovami alebo spomienkami.

Analgetický účinok

Okrem iného, hudba môže napomôcť aj k zmierneniu bolesti. Britská štúdia nedávno preukázala, že počúvanie obľúbených piesní pred, počas alebo po chirurgickom zákroku by mohlo pomôcť podporiť operáciu. Pacienti, ktorí počúvali hudbu v tejto súvislosti boli menej nervózni a mali menšiu potrebu liekov, a to isté aj v prípade celkovej anestézy. Tieto výsledky boli ešte pozitívnejšie, ak si pacient mohol vybrať, čo chce počúvať.

Je dôležité mať však na pamäti, že hudba nie je natoľko účinná, aby úplne zmiernila bolesť alebo znížila dĺžku pobytu v nemocnici.

Pusti si preto nejakú svoju best of a nielenže si spríjemníš deň, ale možno pomôžeš aj svojmu zdraviu(:yess:)

Giphy 4.gif
giphy.comFoto: giphy.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor VeronikaDátum 31. marca 2016Zdroj sante-medecine.journaldesfemmes.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: