ŠOK v slovenskej hudbe: Kapela Desmod sa rozpadla. Vojna s Kulym začala...

Zdieľať
Desmod sa rozpadá
Desmod sa rozpadá Foto: Desmod

Slovenská hudobná scéna sa otriasa v základoch. Najpopulárnejšia kapela Desmod totiž prežíva poriadne krušné časy a vyzerá to tak, že je v totálnom rozklade. Podľa najnovších správ totiž väčšina skupiny odchádza a nikto nevie, ako bude zoskupenie okolo Mária Kulyho Kollára ďalej fungovať. Čo sa vlastne v skupine stalo a kto môže za takýto nečakaný scenár?

Informácie o rozpade kapely priniesol ako prvý denník Nový Čas. Tomu navyše nepríjemné správy potvrdili aj viacerí členovia kapely, ktorá spoločne koncertovala a vyrábala jeden hit za druhým viac ako 23 rokov. Konflikt, ktorý sa v kapele rozhorel však nedokážu jej členovia prekonať a tak prišlo k najhoršiemu. Za všetko navyše môže podľa viacerých členov práve Kuly, ktorý je najvýraznejšou postavou Desmodu. „Predstavy o budúcnosti kapely sa medzi nami začali rozchádzať, a tak sa niektorí členovia (Synči, Duško, Martin) rozhodli kráčať svetom hudby inou cestou. Bolí to, ale rešpektujeme ich rozhodnutie,“ znela neačakná správa na oficiálnom Facebooku skupiny. Čo sa však konkrétne udialo, nikto bližšie nekomentoval. „V kapele sa vyskytol závažný problém, od ktorého sa rázne dištancujeme a v ktorom sme už nevládali byť ako rukojemníci. Rozhodli sme sa preto, že ďalej už nemá zmysel pokračovať v ceste ilúzie, kde jednotlivec nadobudol pocit všemocnosti,“ povedali pre denník členovia Dušan Minko, Martin Cibulka a Rišo Synčák.

Podľa medializovaných správ však odchádza aj Rasťo Toman, kapela ta prichádza o väčšinu svojich stálych členov a nikto nevie, ako bude pokračovať. Na svojho frontmana Kulyho však pekné slovo nemajú: „Je to výsledok nášho čistého triezveho uvedomenia si situácie, aká tu pretrvávala už dlhšiu dobu. My chceme taktiež aj naďalej pokračovať v hudbe a byť súčasťou značky, ktorú sme budovali spolu 23 rokov a ktorá sa dostala tam, kde bola doteraz snahou všetkých jej členov, nielen úsilím jednotlivca.“ Ako ďalej komentujú ostatní chalani z Desmodu situáciu, dôvodom zrejme budú peniaze a fakt, že chcel Kuly viac peňazí, alebo ich slovami „väčšiu časť koláča“. Či to tak je, vedia iba oni a samotný frontman, ktorý vidí situáciu trošku inak.

„Všemocný? Tak to ste ma zaskočili, keďže Desmod vždy fungoval a funguje na rovnosti hlasov každého člena a normálnom hlasovaní. Toľko vecí, čo mne neprešlo v kapele, sa nestalo podľa mňa žiadnemu spevákovi v žiadnej kapele. Desmod značka je registrovaná na mená Kollár, Škorec, Synčák. Títo ľudia ju môžu slobodne používať. Desmod funguje normálne ďalej, zostali v ňom najdlhšie hrajúci a spoluzakladajúci členovia – ja a Janko Škorec. A čo sa týka komunikácie? Správu na fb napísal človek, ktorému sa neviem dovolať ani dopísať už vyše týždňa. Ťažko sa komunikuje, keď si vás niekto nechce vypočuť,“ povedal pre denník Kollár. Isté však je, že značku Desmod môžu využívať podľa zmluvy viacerí členovia a tak nie je vylúčené, že tu zrazu budú dve zoskupenia pod rovnakým názvom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom