Toto je vraj pieseň samovrahov. Mnohí, ktorí sa rozhodli ukončiť svoj život, ju počuli ako poslednú pieseň pred smrťou

Zdieľať
Close up of woman holding her face in her hands

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí si vo chvíľach smútku púšťajú pesničky pre vylepšenie nálady. Alebo naopak, prežívate smutné chvíle v spoločnosti smutných piesní. Môže to byť pesnička plná emócií alebo taká, ktorá vás nabije pozitívnou energiou, no existuje jedna pesnička, ktorá na ľudí pôsobí úplne opačne. Po jej vypočutí môžete cítiť totálnu beznádej…

Počuli ste niekedy o maďarskej pesničke samovrahov? Jej autorom je skladateľ Rezső Seress a text napísal básnik László Javor. Text je vraj inšpirovaný jeho rozchodom so snúbenicou. Pesnička bola nahratá v roku 1935 a krátko na to si získala titul pieseň samovrahov. Nie, pieseň nespôsobila, že by sa niekto po jej vypočutí chcel zabiť. Skôr je taká smutná a ide z nej taká beznádej, že mnoho ľudí si ju vybralo ako skladbu, ktorou sa lúčilo s týmto svetom.

Hovorí sa, že sa v Maďarsku zabilo 17 ľudí, ktorí si pieseň vypočuli a mnohí z nich mali pri sebe aj noty k skladbe. Práve preto bolo v Maďarsku táto pieseň zakázaná. Pieseň môže síce vyvolať silné emócie, no to, že by niekto spáchal samovraždu len na základe toho, že ju počul, sa nepotvrdilo.

Temná a ponurá melódia však chytila za srdcia aj amerických producentov, ktorí nahrali pesničku pod názvom Gloomy Sunday v podaní jazzovej speváčky Billie Holiday.

Where am I going, concept
http://www.thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že so skladbou sa spája aj okolo 200 samovrážd v anglicky hovoriacich krajinách. Zaujímavosťou je, že aj samotný skladateľ Rezső Seress si v roku 1968 siahol na život. Skočil z budovy v Budapešti a hoci pád prežil, zadusil sa v nemocnici drôtom. Nech už je pravda o tom, či táto pesnička “zabíjala” alebo nie, akákoľvek, ak si ju vypočujete, nebudete sa cítiť najpríjemnejšie. Je to svojím spôsobom krásna skladba, ktorá je plná smútku a emócií.

Čo si o tom myslíte?

Tu je anglická verzia v podaní speváčky Billie Holiday:

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom