Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V piatok bude zatmenie Slnka! Ako ho sledovať a nepoškodiť si zrak?

ID-10036688
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: freedigitalphotos.net
reklama:
reklama:

Čiastočné zatmenie Slnka, ktoré budeme môcť na Slovensku spozorovať, sa odohrá na deň jarnej rovnodennosti. Ak ho chceš vidieť aj ty a nechceš si pri tom ublížiť, prečítaj si, ako zatmenie správne pozorovať.

 

Nestáva sa každý deň, aby si mohol vidieť astronomický zázrak, preto je nevyhnutné, aby si sa na to poriadne pripravil. Hoci ide len o čiastočné zatmenie Slnka a v maximálnej fáze bude Mesiacom zakrytých „iba“ približne 60 percent jeho povrchu, treba si pri pozorovaní tohto úkazu dať dobrý pozor.

SITA/AP
SITA/AP

Už od mamy, prípadne starej mamy vieš, že do Slnka sa nepozerá. Pri zatmení je to ešte nebezpečnejšie a nebudú ti na to stačiť ani slnečné okuliare s najvyšším ochranným faktorom. Ak si nechceš poškodiť zrak, alebo oň nebodaj priamo prísť, budeš potrebovať okuliare so špeciálnou fóliou, ktoré si zaobstaráš v ktorejkoľvek hvezdárni. Poprípade si požičaj zváračské okuliare s najtmavším filtrom a máš to vybavené.

SITA/AP
SITA/AP

Celá zázračná šou sa začne presne o 9. 41 hod., maximálna fáza nastane o 10.51 hod. Slnko sa ti v plnej svojej kráse ukáže opäť o 12.02 hod. Tak to celé nepremeškaj a checkuj oblohu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor JankaDátum 18. marca 2015Zdroj szaa.org ilustračná: www.freedigitalphotos.net, SITA/AP
K téme
reklama:
reklama:
reklama: