Veľkonočné zvláštnosti? Pozri si tak trochu podivné zvyky z iných krajín sveta!

Zdieľať
velka noc

Výzdoba na dverách i v byte, kraslice rozvešané pomaly aj na strope a čokoládové zajace všade, kam sa pozrieš. To všetko je neklamným znakom, že je tu Veľká noc. To, čo je bežné pre Slováka, by však v iných krajinách mohli považovať za zvláštne. A platí to aj naopak. Pozri sa, ako sa slávia veľkonočné sviatky vo svete, napríklad v takej Austrálii či v Grécku.

Švajčiarsko

Začnime tak zľahka *good* . Švajčiari (tí z frankofónnej časti krajiny) počas veľkonočných sviatkov pomocou nádherne zdobených kraslíc a jarných kvetov výrazne dekorujú studne. Oslavujú tým jeden zo živlov, ten, ktorý dáva život, teda vodu.

http://all-free-download.com/free-photos/easter_well_hinterhermsdorf_saxon_switzerland_216468_download.html
http://all-free-download.com/free-photos/easter_well_hinterhermsdorf_saxon_switzerland_216468_download.html Foto: all-free-download.com

Nemecko

Vajíčka sú symbolom Veľkej noci asi všade na svete. Rovnako však vajíčka symbolizujú aj život ako taký, narodenie či znovuzrodenie. Zrejme aj preto ich Nemci okrem samotného zdobenia ešte zvyknú vešať na stromy, ktoré na jar znovu ožívajú. Vznikajú tak farebné nie vianočné, ale veľkonočné stromčeky. Výnimočným príkladom je každoročne jabloň v meste Saalfeld uprostred Nemecka, jabloň, ktorá v posledných rokoch uniesla až 10-tisíc kraslíc.

Saalfeld, strom, kraslice
SITA/AP

Etiópia

Hoci to je možno na prvý pohľad prekvapujúce, Veľká noc je dôležitou udalosťou pre mnohých ľudí aj v Afrike, napríklad v kresťansky založenej Etiópii. Etiópske veľkonočné slávnosti nazývané tiež Fassika zahŕňajú, podobne ako u nás, hodovanie. Významnou súčasťou jedálnička počas tohto obdobia je kysnutý chlieb dabo, ktorý sa podobá nášmu chlebu. Každý, kto v tom čase zavíta do niektorej z tamojších osád, je na uvítanie pohostený práve kúskom daba, aby si tak uctil ukrižovanie Krista.

sliced_bread_199121

Austrália

Čokoládových zajacov obľubujú ľudia na celom svete, teda okrem Austrálie. Keďže im tam kedysi zajačiky pojedli všetko zelené a zničili tak celú úrodu, uprednostňujú druh vačkovca, takzvaného Bilbyho. Pôvodne tým Austrálčania chceli upozorniť na to, že toto zvieratko je ohrozeným druhom. Tradícia sa však ujala a namiesto veľkonočného zajaca si v Austrálii kúpiš akurát tak čokoládového bilbyho.

SITA/AP
SITA/AP

Grécko

Kraslice v Grécku majú výhradne jednu farbu. Červenú. Je to tak z jediného dôvodu, veľkonočné vajíčka majú symbolizovať preliatu Ježišovu krv. Akokoľvek morbídne to môže znieť, takéto „krvou zdobené“ vajíčka sú potom používané pri príprave Veľkonočného chleba.

http://www.freedigitalphotos.net/images/agree-terms.php?id=10011057
http://www.freedigitalphotos.net/images/agree-terms.php?id=10011057 Foto: www.freedigitalphotos.net

Bermudy

Zvláštny veľkonočný zvyk udržujú obyvatelia tohto súostrovia v Atlantiku. Počas veľkonočných sviatkov si totiž všetky vekové skupiny pripomínajú zmŕtvychvstanie Krista prostredníctvom toho, že si púšťajú vlastnoručne vyrobené šarkany.

ID-1002691
http://www.freedigitalphotos.net/images/agree-terms.php?id=10011057 Foto: www.imgur.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom