Vrch Rysy vo Vysokých Tatrách

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 30 oa10.43.36.jpg

Tatry patria medzi tie najväčšie symboly Slovenska. To, že sú naozaj jedným z tých najnavštevovanejších miest u nás svedčia aj čísla návštevníkov a turistov, denne sa tam totiž vyberie nejeden domáci, ale aj zahraničný turista, aby spoznal štíty a kopce aj zblízka. Medzi obľúbené miesta patrí aj vrch Rysy?

Tatry tvora najvyššiu časť Karpát, nachádzajú sa v severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. Toto pohorie sa rozprestiera na ploche 786 km² a nájsť tam môžete až 30 štítov s výškou nad 2500 metrov nad morom.

Tatry sa delia na dva podcelky, ktorými sú Západné Tatry a Východné Tatry a tie sú oddelené Ľaliovým sedlom. Východné Tatry sa ďalej členia na Vysoké a Belianske Tatry, ktoré delí Kopské sedlo.

Vrch Rysy

Ide o hraničný štít s Poľskom a zároveň ide aj o najvyšší štít, kde sa dá dostať bez horského vodcu. Jeho výška je 2503 metrov nad morom Z vrcholu vybiehajú až tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váhu k Českému štítu a na západ k Žabiemu koňu.

Ako vznikol názov?

Názov Rysy pochádza z goralského rysy, čo je pomenovanie pre čiary, ryhy či štrbiny, ktoré sú viditeľné pri pohľade zo severu na vrchol Rysov a tiež na severné steny Mengusovských štítov. Vedeli ste o tom?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom