Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Názov Nízke Tatry vznikol omylom

Sni mka obrazovky 2018 03 30 oa10.19.03.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť veľmi peknými a jedinečnými prírodnými krásami a miestami. Rovnako je to aj v prípade Nízkych Tatier, ktoré sú po Vysokých Tatrách druhým najnavštevovanejším pohorím Slovenska. Už ste tam boli?

Kde sa Nízke Tatry nachádzajú?

Nízke Tatry sú pohorie a geomorfologický celok v Západných Karpatoch. V centrálnej časti pohoria bol vyhlásený jeden z deviatich národných parkov, ktoré na Slovensku máme. Tento ssa volá NAPANT.

Ako sa delia?

Nízke Tatry sa delia na dva geomorfologické podcelky a to Ďumbierske Tatry v západnej a Kráľovohoľské Tatry vo východnej časti. Zaujímavosťou je aj to, že Nízke Tatry predstavujú jediný veľhorský terén mimo Tatier.

Nízke Tatry sú bohaté na krásnu prírodu, zaujímavé miesta a nájsť tam môžete aj veľa náučných chodníkov. Okrem toho sú tam horolezecky zaujímavé vápencové steny nad Demänovskou ľadovou jaskyňou, napríklad bralo Bašta či Roháčka nad Iľanovom.

Ako vznikol názov?

Označenie pohoria zaviedol slovenský geológ Dionýz Štúr ešte v roku 1860, pôvodný názov však bol Nižné Tatry. Neskôr tento názov Ján Hunfalvy nesprávne preložil do maďarčiny ako Nízke Tatry. Avšak tento jeho omyl sa ustálil a pomenovanie už ostalo podľa neho.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 31. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: