Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Záhada vráskavých prstov vyriešená! Môže za to voda alebo nervy?

vraskavý prst
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.youtube.com
reklama:
reklama:

Prečo nám prsty vo vode vráskavejú? Poznáme odpoveď!

Keď sme boli deti, celé kúpanie sme čakali, kedy nadíde ten magický moment a zvráskavejú nám prsty. Pre nás zábava, pre vedcov dlhoročná hádanka. Čo tento jav spôsobuje?

Múdre hlavy si dlhé roky mysleli, že za zvráskavenie môže voda, ktorá sa dostane do suchých častí kože. Teóriu však v roku 1935 vyvrátil pokus. Zúčastnili sa ho aj ľudia s poškodením nervov. Títo sa „vráskavého efektu“ nedočkali.

https://www.youtube.com/watch?v=kqhoLNUTS8I
www.youtube.comFoto: www.youtube.com

Za celým procesom totiž stojí náš nervový systém. Aby sa vlhkosť dlhšie udržala v pokožke, zariadi zúženie ciev, čo spôsobí zvrásnenie horných vrstiev pokožky.

Vedci hľadali aj vysvetlenie, na čo nám táto „funkcia“ slúži. Jedna z teórií hovorí, že sme ju zdedili po našich predkoch, aby sa nám lepšie pracovali vo vlhkom prostredí, ale aj chodilo po mokrých povrchoch.

pixabay.com
pixabay.com

V roku 2013 výskumníci testovali, ako sa ľuďom chytajú rôzne mokré aj suché predmety. S vlhkými zvráskavenými prstami zdvíhali respondenti mokré predmety o 12 percent rýchlejšie. Vrásky totiž pomáhali vode odtekať preč. Niečo, ako keď jazdíš pneumatikou po mokrej ceste.

Pýtaš sa, prečo teda nemáme zvráskavené prsty po celý čas? Dôvodom je zrejme fakt, že takto sú končeky prstov oveľa citlivejšie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor KatkaDátum 20. mája 2015Zdroj www.youtube.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
K téme , , ,
reklama:
reklama:
reklama: