Tetovania sú jedným z najčastejších starovekých foriem umenia na tele. Ale keďže tetovanie je umiestnené na koži a rýchlo hnije, len pár výnimočných príkladov prežilo zo staroveku. Už miléniá sa tieto permanentné znaky na koži používajú ako sociálny identifikátor, náboženské ikony a kozmetické vylepšenia.
Takto vyzerá manželský pár, ktorý má potetovaných 95% svojho tela!
HATHORINA KŇAŽKA
Pri prieskume starobylej dediny pri Níle Deir el-Medina archeológovia objavili zložito potetovanú 3000-ročnú múmiu. Nález pochádza z oblasti, kde kedysi sídlili pracovníci, ktorí stavali Údolie kráľov. Pokročilá zobrazovacia technológia odhalila 30 samostatných tetovaní naprieč chrbtom múmie, na krku, pažiach a ramenách. Motívy zahŕňajú oči, hady, lotosové kvety a kravy. Veľa z tetovaní sa spája s bohyňou Hathor, kvôli čomu dostala múmia meno Hathorina kňažka. Táto múmia má na sebe najstaršie reprezentatívne obrázkové tetovania v Egypte. Predtým boli tetovania v núbijskom štýle-bodky a čiary vytvárajúce abstraktné geometrické vzory. Motívy na tejto múmii sú iné. Dajú sa jasne a ľahko identifikovať ako obrazy reálneho sveta. Zvláštnosťou je umiestnenie na prominentných pozíciách na tele, čo indikuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou slúžili k náboženským kultovým aktivitám.
POĽSKÝ KATALÓG
V 19. storočí poľské úrady zvykli odrezať kus kože s tetovaním z odsúdených väzňov po smrti a katalogizovať ich. Začali s týmto procesom, aby im to pomohlo pri identifikácii gangovej príslušnosti. Ústav súdneho lekárstva na Jagelonskej univerzite v Krakove dnes má hrozivú kolekciu: 60 vzoriek starostlivo uchovávaných v sklenených nádobách naplnených formaldehydom. Tetovania boli prísne zakázané v poľských väzniciach. Ale väzni boli vynaliezaví a prišli s novými technikami-používali na prepichnutie kože žiletky, sklo, drôty. Atrament si vyrábali z uhlia, spálených gúm, korku a tuhy, ktoré zmiešali s vodou, mydlom, tukom alebo dokonca močom. Tetovania majú komplexnú úroveň symbolizmu, ktorých presná povaha je známa len zasvätencom v rámci toho ktorého gangu. Tieto tetovania ukazujú povolania, životné skúsenosti a aj sexuálnu orientáciu. Náboženské motívy a explicitné scény boli najčastejšími motívmi v poľských väzeniach v 19. storočí.
TERAPEUTICKÉ TETOVANIA
Tetovania na 1000-ročnej múmii z Ánd môžu predstavovať akupunktúrne body. Archeológovia objavili zachovalé zvyšky zahrabané v piesku v Chiribaya Alta v južnom Peru. Výskumníci použili technológiu molekulárnej cytogenézy, aby zistili, že múmia je ženského pohlavia a je úžasne potetovaná. Múmia niesla dva výrazné typy tetovania- dekoračné s dizajnom zvierat a symbolické šifry. Abstraktné tetovania mohli mať rituálnu, ochrannú alebo dokonca liečivú funkciu. Atrament na báze sadzí bol použitý na vytetovanie obrazov ako vtáky, opice, či plazy. Štyri z jej prstov mali vytetované prstene. Ale najviac zaujali výskumníkov tetovania s 12 kruhovými tvarmi na jej krku. Niektorí tvrdia, že presne zodpovedajú terapeutickým bodom využívaných v akupunktúre pre úľavu od bolesti. V roku 1999 štúdia Otziho (muža nájdeného v ľadovci) tiež prišla so záverom, že jeho staroveké tetovania slúžili na podobný liečebný účel.