Vedci v Austrálii odhalili neobyčajný a pútavý nález: parazita žijúceho v mozgu človeka. 64-ročná žena bola objavená s týmto zvláštnym parazitom v Canberre. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Príznaky, ktoré vykazovala, zahŕňali rôzne zdravotné problémy, ako bolesti brucha, kašeľ, nočné potenie, zábudlivosť a depresia. Tento objav otvára nové otázky a možnosti v oblasti medicínskeho výskumu. Do nemocnice ju prijali ešte v januári 2021 a snímka mozgu neskôr odhalila „atypickú léziu v pravej časti čelného laloku mozgu“.
Prvý prípad
Skutočnú príčinu však odhalila až v júni 2022 chirurgička Hari Priya Bandi, keď z mozgu vytiahla osemcentimetrovú červenú hlístu. „Určite to nikto nečakal. Všetci boli v šoku,“ opísala objav Bandi.
Pacientka sa zotavuje dobre. Červ mohol v jej mozgu podľa lekárov žiť zhruba dva mesiace. Vedci, ktorí o tom informovali v odbornom časopise Emerging Infectious Diseases, konštatujú, že je to prvý prípad invázie a vývoja larvy v ľudskom mozgu.
„Aj keď odoberiete fuj faktor, toto je nová infekcia, ktorá sa u človeka nikdy predtým nezdokumentovala,“ vyjadril sa infektológ Sanjaya Senanayake, ktorý sa s Bandi prípadu venoval.
Ophidascaris robertsi je hlísta bežná u pytónov čierno-žltých, nejedovatých hadov rozšírených naprieč Austráliou. Pacientka žije v oblasti pri jazere v štáte Nový Južný Wales a podľa odborníkov parazita dostala, keď zbierala trávu.
Odborníci varujú
Žena sa stala „náhodným hostiteľom“ po tom, čo rastliny kontaminované výkalmi pytóna a vajíčkami parazitov použila na varenie, vysvetlila parazitologička Mehrab Hossain.
„Invázia lariev ophidascaris do mozgu nebola predtým hlásená. Rast do tretieho štádia larvy u ľudského hostiteľa je pozoruhodný vzhľadom na to, že predchádzajúce experimentálne štúdie nepreukázali vývoj lariev u domácich zvierat, ako sú ovce, psy a mačky,“ poznamenala vedkyňa.
Odborníci upozorňujú, že prípad zdôrazňuje zvýšené riziko ochorení a infekcií, ktoré sa môžu preniesť na človeka zo zvierat. Tím informuje, že za uplynulých 30 rokov sa objavilo 30 nových typov infekcií. Tri štvrtiny z nich majú pôvod u zvierat.
„Ukazuje sa, že ako ľudská populácia rastie, približujeme sa a zasahujeme do biotopov zvierat. Toto je problém, ktorý vidíme znova a znova, či už je to vírus nipah, ktorý prešiel z divých netopierov na domáce ošípané a potom do ľudí, či už je to koronavírus ako sars alebo mers, ktorý preskočil z netopierov na možno sekundárne zviera a potom na ľudí. Aj keď COVID teraz pomaly mizne, pre epidemiológov… a vlády je skutočne dôležité, aby sa ubezpečili, že majú dobrý dohľad nad infekčnými chorobami,“ konštatujú.
Viac k témam: hostiteľ, Mozog, Parazit, Vedci, Vírus
Zdroj: SITA.sk – Žene z mozgu vytiahli živú hlístu, mohla tam žiť zhruba dva mesiace © SITA Všetky práva vyhradené.