Znepokojujúci dôsledok vojny na Ukrajine. WHO varuje pred pliagou, ktorá ničí celý svet

Zdieľať
mesto Odesa

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že prebiehajúca invázia ruských síl na Ukrajinu umožní, aby sa ochorenie COVID-19 ľahko rozšírilo po celej krajine.

Situácia podľa odborníkov povedie k tomu, že mnohé prípady sa neodhalia, pretože dôjde k útokom na zdravotnícke zariadenia.

Takto narušíte spoločnosť a doslova milióny ľudí v pohybe. Následne to zneužijú vysoko infekčné choroby. Ľudia sú teraz veľmi oslabení. Oveľa rýchlejšie sa nakazia a covid sa rozšíri“ vyhlásil riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie pre mimoriadne situácie v oblasti zdravia Mike Ryan.

Ukrajina podľa údajov WHO prechádza jednou z najhorších vĺn covidu od začiatku pandémie. Pred mesiacom bolo v krajine hlásených rekordných 43 778 pozitívnych prípadov za deň a hoci odvtedy počty neustále klesajú, kríza by mohla viesť k rýchlemu šíreniu vírusu bez dostupných testov. Plne očkované je len niečo cez tretinu obyvateľov krajiny. „Nízka miera testovania od začiatku konfliktu znamená, že pravdepodobne dôjde k rýchlejšiemu prenosu. Spolu s nízkou neočkovanosťou to zvyšuje riziko, že u veľkého počtu ľudí sa rozvinie závažný priebeh ochorenia“ uviedol riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Svetová zdravotnícka organizácia je „hlboko znepokojená rozvíjajúcou sa humanitárnou krízou“. Ruské útoky zvyšujú tlak na zdravotníckych pracovníkov, aby sa starali o pacientov s covidom aj zranených vojakov a civilistov, ktorých prináša vojna. „Posvätnosť a neutralita zdravotnej starostlivosti vrátane zdravotníckych pracovníkov, zásob pacientov, dopravy a zariadení a právo na bezpečný prístup k starostlivosti sa musí rešpektovať a chrániť. Útoky na zdravotnú starostlivosť sú v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom“ konštatoval Ghebreyesus.

Tri veľké kyslíkové stanice na Ukrajine sú podľa dostupných informácií zatvorené, takže WHO sa snaží nájsť spôsoby, ako ho do krajiny dodať. „Pokiaľ ide o kyslík, nemožno čakať do zajtra, do budúceho týždňa. Človek nemôže byť zaradený do zoznamu čakateľov na kyslík alebo naňho čakať v rade. Kyslík ti zachraňuje život práve teraz. Je to veľmi jasný príklad toho, že ak sa nám nepodarí zaobstarať kyslík a iné potrebné lieky, ľudia budú zbytočne umierať“ dodal epidemiológ Bruce Aylward, ktorý pôsobí ako Ghebreyesusov poradca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom