Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zvláštne tradície zo starovekých olympijských hier 2. časť. Masová prostitúcia a zákaz vstupu ženám

5 11 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ww.itimes.com

Posledné staroveké olympijské hry sa konali pred viac ako 1600 rokmi. Najsilnejší a najrýchlejší muži boli zamknutí v aréne, aby sa medzi nimi našiel ten najlepší atlét na svete. V roku 1896 sa olympijské hry vrátili, ale už to samozrejme nebolo také isté ako v starom Grécku. Mnohé sa zmenilo a veľa z tradícii, ktoré kedysi vykonávali starí Gréci, sú dnes už zapadnuté v prachu minulosti.

Masová prostitúcia

Prostitútky a oslavy boli neodmysliteľnou súčasťou olympijských hier v starovekom Grécku. Ženy z celého Stredomoria cestovali na hry, aby tu predávali svoje telá. Za päť dní počas olympijských hier mohla prostitútka zarobiť toľko peňazí, ako inak zarobila za rok. Počas dňa tieto ženy šikovne zarábali ako tkáčky. Takže ak človek kráčal ulicami cez deň, videl ženy tkať. Večer už boli ženy namaľované a pripravené pre zákazníkov, ktorí nehľadali látky. Ľudia sa zúčastňovali osláv, ktoré vďaka alkoholu prerastali do orgií a končili ráno, ak vôbec. Ku koncu hier už mesto smrdelo a vyzeralo ako kríženec posilňovane a bordelu- pretože presne to aj bolo.

http://ww.itimes.com/photo/history-of-prostitution-ancient-greece
ww.itimes.com

Zákaz vstupu ženám

Olympijské hry mohli sledovať len mladé panny. Boli do hier zapojené, aby sa „spojili“ s atlétmi. Dospelé ženy mali vstup zakázaný. Jedinou výnimkou boli kňažky bohyne Demeter, ktoré dohliadali na priebeh hier z vrcholu slonovinového oltára. Sparťanská žena Cynisca sa dostala na hry ako trénerka záprahového tímu. Žena kone cvičila a starala sa o ne, ale nesmela ich riadiť na hrách. Musela si najať kočiša, ktorý pretekal na jej koňoch za ňu a nemohla sa dokonca ani pozerať. Cynisca aj napriek tomu dvakrát vyhrala a dokonca jej postavili vnútri štadióna pamätník. Ktorý si ako žena so zákazom vstupu však nikdy nemohla pozrieť.

http://listverse.com/2016/12/13/10-weird-traditions-from-the-ancient-olympic-games/
listverse.com

Demolácia

Víťazi boli oslavovaní ako bohovia. V posledný deň hier prijali vence z divokého olivovníka a videli, ako sa na ich počesť stavajú sochy. Ľudia o nich písali básne, spievali oslavné piesne. Domov boli dovezení na kočoch, dostali veľké množstva peňazí a boli doživotne oslobodení od platenia daní. Niektoré mestá ale nepokladali toto všetko za dostatočné a mysleli si, že ich víťazi si zaslúžia viac. Keďže mesto malo toľko silných a vytrénovaných mužov, nepotrebujú predsa obranné múry pred nepriateľmi. A tak keď víťazi prišli domov z olympijských hier, nechali silákov strhnúť obranné múry a slávnostne prejsť troskami.

http://listverse.com/2016/12/13/10-weird-traditions-from-the-ancient-olympic-games/
listverse.com

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 18. decembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme