Mnoho ľudí trávi svoje pracovné dni v uzavretej miestnosti osvetlenej žiarovkami, pred počítačom, potom sa vrátia domov, aby deň ukončili zahalení do žiari televíznych obrazoviek. Pritom príroda je to, čo by mohlo výrazne prispieť k ich zdraviu. Psychológovia a výskumní pracovníci v oblasti zdravia nachádzajú stále viac a viac vedecky podložených dôvodov, prečo je dobré tráviť čas vonku. Pozrite sa na ne.
8 mýtov o cvičení, ktoré vám môžu uškodiť
Mohlo by to zlepšiť vašu krátkodobú pamäť
Niektoré štúdie dokazujú, že prechádzky v prírode majú dobrý vplyv na krátkodobú pamäť. Ostatné prechádzky – napríklad v meste – takýto účinok nemajú.
Má to antistresový účinok
Podľa jednej štúdie študenti, ktorí strávili dve noci v lese, mali nižšiu hladinu kortizolu ako tí, ktorí noci strávili v meste. Podľa inej štúdie sa pri pobyte v lese znižuje aj srdcová frekvencia. Pre pracovníkov v kancelárii aj pohľad na prírodu z okna je spojený s nižším stresom a vyššou spokojnosťou s prácou.
Čas strávený vonku znižuje zápaly
Zápaly v tele sa spájajú so širokou škálou ochorení, od autoimunitných porúch cez zápalové ochorenia čriev až po rakovinu. Čas strávený v prírode môže byť jedným zo spôsobov, ako to udržať pod kontrolou.
Pomáha tiež eliminovať únavu
Ak potrebujete dostať svoju myseľ opäť „na koňa“, vyberte sa do prírody. Duševná energia sa podľa jednej štúdie vrátila ľuďom späť aj vtedy, keď sa iba pozerali na obrázky prírody.
Exteriérové skúsenosti pomáhajú v boji proti depresii a úzkosti
S úzkosťou, depresiou a inými problémami spojenými s duševným zdravím možno bojovať tak, že človek trávi čo najviac času vonku. Keď sa to spojí s cvičením, výsledok sa zväčšuje. Prechádzky v lese pomáhajú úroveň úzkosti a zlej nálady znižovať.
Mohlo by to zlepšiť vašu schopnosť sústrediť sa
Podľa jednej štúdie sa ľudia, ktorí strávili istý čas prechádzaním sa v prírode, dokázali lepšie sústrediť. Pobyt v prírode sa odporúča aj deťom s ADHD, dokážu sa lepšie sústrediť už po 20 minútach strávených v parku.
Po pobyte vonku sa môžu zlepšiť vaše výsledky v kreatívnych úlohách
Ľudia, ktorí strávili štyri dni v prírode zvýšili svoj výkon v riešení kreatívnych úloh o 50 %.
Pobyt vonku pomáha znižovať krvný tlak
Viacero štúdií dokázalo, že čas strávený v prírode má dobrý vplyv na zdravie vrátane zníženia krvného tlaku.
Stretnutia vonku pomáhajú predchádzať rakovine
Výskum je zatiaľ len v raných fázach, ale predbežné štúdie naznačujú, že čas strávený v prírode, najmä v lese, môže stimulovať produkciu protinádorových proteínov. Zvýšené hladiny týchto proteínov môžu v tele pretrvávať až sedem dní po relaxačnom výlete do lesa.
Lesy vplývajú na váš imunitný systém
Pravidelné prechádzky v lese vám pomôžu predchádzať menej závažným chorobám ako sú napríklad prechladnutie, chrípka či iné infekcie. Výskum naznačuje, že lesné prostredie má priaznivý účinok na imunitu človeka.
Riziko predčasnej smrti sa pobytom v prírode znižuje
Viacero štúdií dokázalo, že ľudia ktorí žijú v blízkosti zeleného priestoru, sú menej chorí. Podľa nedávnej štúdie sa miera rizika smrti spôsobenej rakovinou, ochorením pľúc či obličiek pobytom v lese znižuje až o 12 %.