Ľudský mozog dokáže riešiť tisícky úloh každý jeden deň. No vedeli ste, že aj mozog si môžete trénovať, aby pracoval efektívnejšie? Vyskúšajte týchto 15 spôsobov.
25 optických ilúzií, z ktorých ti praskne mozog!
Láska ako najlepší stimulant
Láska stimuluje kreativitu a analytické myslenie, reguluje stres a robí vás šťastnými. Venujte preto jednu hodinu denne svojej láske. Počúvajte, čo hovoria vaši milovaní, objímajte ich, usmievajte sa na nich, dávajte im komplimenty a tešte sa z vecí, ktoré robíte spoločne.
Mozog sa rád opaľuje
Slnečné lúče stimulujú tvorbu vitamínu D a zvyšujú hladinu hormónu šťastia, serotonínu. Chodievajte na pravidelné prechádzky do prírody a nachytajte trochu bronzu. Samozrejme, nezabudnite sa chrániť pred silným žiarením.
10 prekvapivých účinkov snehu na zdravie, ktoré by vám zrejme ani nenapadli
Socializujte sa
Socializácia nám zabezpečuje nové vedomosti a zvyšuje produktivitu mozgu aj o 10%. Nerozprávajte sa však s negatívnymi ľuďmi, no skúste sa rozprávať každý deň s inými ľuďmi. Skúste sa veľa rozprávať s ľuďmi, ktorí sú od vás múdrejší.
Neduste svoj mozog nikotínom
Nikotín znižuje efektivitu práce mozgu až o 20%. Ak prestanete fajčiť, trvá to šesť mesiacov, kým mozog začne pracovať tak, ako predtým.
Fyzické cvičenie posilňuje mozog
Šport spôsobuje, že telo pracuje správne, stimuluje cirkuláciu krvi a zásobuje mozog kyslíkom. Každé dva-tri dni by ste preto mali venovať aspoň polhodinu fyzickým cvičeniam.
15 úžasných kníh, ktoré by ste mali prečítať pred tridsiatkou
Čítajte
Čítanie zlepšuje vašu slovnú zásobu, empatiu a tiež analytické schopnosti. Čítať by ste mali rôzne typy kníh. Nevyhýbajte sa klasickej literatúre z rôznych krajín, čítajte poéziu aj prózu. Nezabudnite na knihy, ktoré by mohli zlepšiť vaše pracovné schopnosti.
Vitamínový koktejl
Zabezpečte si príjem vitamínu C (nájdete ho v ovocí), vitamínu B (oriešky a strukoviny) a vitamínu D (vajíčka, pečeň).
Pytagorov systém na dobrú pamäť
Vždy na konci dňa si spíšte poznámky o veciach, ktoré sa vám počas dňa stali. Rozdeľte ich na tie, ktoré vo vás vyvolali pozitívne pocity, a na tie, ktoré vyvolali negatívne pocity. Pridajte poznámky o veciach, ktoré ste si naplánovali a spravili ste ich dobre. Popremýšľajte o tom, čo by ste mohli spraviť, aby ste zvýšili pozitívne emócie. Na druhý deň ráno si svoje poznámky prečítajte. Na základe tohto systému si váš mozog bude pamätať vaše rozhodnutia a na základe nich bude vedieť v budúcnosti robiť lepšie rozhodnutia.
Majte nad vecami kontrolu
Keď je hladina cukru a cholesterolu v krvi v norme, váš mozog pracuje tak, ako má. Preto by ste mali chodiť na pravidelné preventívne prehliadky.
Pripravte si 8 zdravých a chutných smoothies len z 3 ingrediencií
Špeciálne menu pre mozog
Určité potraviny zvyšujú produktivitu vášho mozgu. Jedzte ryby, olivy, tmavú kvalitnú čokoládu, syr, cesnak, sóju, figy, špenát, banány, prepeličie vajíčka a jablkovú šťavu.
Intelektuálne hry
Šach, Scrabble, domino či poker zrýchlujú činnosť vášho mozgu a zlepšujú logické myslenie. Hrajte sa tieto hry 2-3-krát za týždeň a zvyšujte obtiažnosť. Vaše sústredenie a logické myslenie by sa mali do dvoch týždňov zlepšiť.
Váš mozog potrebuje spánok
Mozog potrebuje 7 až 8 hodín spánku denne. Tma stimuluje tvorby melatonínu, ktorý reguluje procesy v tele počas spánku. Prítomnosť sveta podporuje produkciu kortizolu, stresového hormónu, ktorý znižuje kvalitu spánku a môže spôsobovať depresiu.
Preto by ste mali spať v dobre vyvetranej a zatemnenej miestnosti. Kvalitný spánok umožní vášmu mozgu, aby sa dokonale zregeneroval.
Cvičenie na rozvinutie pamäti
Táto hra s kockami vám pomôže lepšie si zapamätať veci, vraj sa používa na trénovanie špeciálnych agentov. Vezmite si 3-4 kocky a hoďte ich. Zakryte ich rukou, potom ich na sekundu odokryte a pozrite sa na ne, následne zakryte. Aké čísla boli na kockách? Hrajte sa túto hru 5-7 minút denne.
Denné cvičenia
Zvýšia vašu koncentráciu a analytické schopnosti. Skúste si raz umývať zuby vašou pasívnou rukou, skúste niečo vašou pasívnou rukou nakresliť, pozerajte zahraničné filmy s titulkami, naučte sa žonglovať, skúste ísť do práce inou cestou ako zvyčajne.
Mozartov efekt
Pri počúvaní určitej hudby stúpne produktivita nášho mozgu aj o 15%. Vyskúšajte každý deň pred prácou počúvať takých 20-30 minút hudbu od Mozarta. Zrelaxuje vás a zreguluje biorytmus vášho tela.