V knihách často nachádzame riešenia mnohých našich problémov, ktoré nás v živote trápia. Prinášame vám výber kníh, ktoré by ste si mali stihnúť prečítať ešte pred tridsiatkou.
13 útulných miest na čítanie, ktoré ocení každý milovník kníh
Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ
Pri dospievaní si ľudia začínajú uvedomovať, že stratili niečo tak dôležité a tak výrazné. Ak to chcete nájsť, prečítajte si príbeh Malého princa, ktorý je schopný porozumieť hlbokému významu života.
Vladimir Nabokov – Lolita
Vnímanie tohto príbehu závisí od šírky čitateľovho myslenia. Niektorí vidia perverznosť a erotiku, no iní vidia vážne reflexie, krásny štýl písania a nekončené rozpory medzi životom a láskou.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij – Zločin a trest
Veľdielo svetovej literatúry, ktoré by si mal prečítať skutočne každý. Nikto totiž nedokáže opísať ľudskú dušu tak verne a preniknúť do takej hĺbky, ako to v tomto psychologickom románe dokázal Dostojevskij.
F. Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby
Príbeh o sile osudu a pokušeniach, ktoré prichádzajú s túžbami splnenia amerického sna. Zistíte, že mať málo ozajstných priateľov je dôležitejšie ako mať veľa takzvaných priateľov. Medziľudské vzťahy sú totiž dôležitejšie ako byť súčasťou spoločenskej smotánky.
J. D. Salinger – Kto chytá v žite
Staňte sa súčasťou trojdňového putovania Holdena Caulfielda, spoznajte ho tínedžerské obavy, vzdory, osamelosť a túžbu po dokonalosti.
Gabriel García Márquez – Sto rokov samoty
Vitajte v magickom a zvláštnom svete, ktorý vytvoril Senor Márquez. Navštívte domy, v ktorých vždy radi privítajú hostí. Pripravte sa na veľa sexu a túžby a tak málo lásky. Po prečítaní knihy pochopíte, prečo je v živote každého človeka tak veľmi dôležitá milujúca rodina.
Lev Nikolajevič Tolstoj – Vojna a mier
Mnohí z nás si „museli“ túto knihu prečítať v rámci povinného čítania ešte počas školy. Ide o veľkolepé dielo, ktoré prináša pohľad na históriu a ľudí, ktorí žili počas ťažkých čias vojny.
Ernest Hemingway – Komu zvonia do hrobu
Hlboký príbeh o smrti, nenávisti, absurdnosti vojny i láske.
Harper Lee – Nezabíjajte vtáčika
Príbeh o spravodlivosti a boji s predsudkami v sebe zahŕňa aj stále aktuálnu tému rasovej diskriminácie, hovorí o problémoch súvisiach s dospievaním a vzdelávaním.
George Orwell – 1984
Kniha, ktorá bola napísaná v roku 1949 je aktuálna aj dnes. Pohľad na totalitárny režim riadený tzv. Veľkým bratom mrazí čitateľov aj v súčasnosti.
Erich Maria Remarque – Nebo nepozná obľúbencov
Neuveriteľne silný a dojímavý príbeh o samote, veľkej láske, smrti a životných hodnotách.
William Golding – Pán múch
Desivý príbeh o britských školákoch, ktorí uviazli na opustenom ostrove. Autor nám ukazuje, ako sa z malých civilizovaných chlapcov stali zlomyseľné divoké zvieratá schopné vraždiť. Príbeh nám dokazuje, že mladosť a detstvo nemusia mať nič spoločné s nevinnosťou.
Anthony Burgees – Mechanický pomaranč
Jeden z najpopulárnejších románov vo svetovej literatúre hovorí o ceste Alexa z mladosti k dospelosti. Kniha je plná satiry na spoločnosť a vlastne tak trochu aj na každého z nás. Asi najúdernejším prvkom románu je nedostatok morálky a motto „Ber život tak, ako príde.“
Alexander Grin – Úžina morských búrok
Krásny romantický príbeh o neoblomnej viere v sen. Morálne posolstvo diela je veľmi prosté – ak sa držíte svojho sna, budú sa diať zázraky.
Michael Bulgakov – Majster a Margaréta
Ďalšie veľdielo, ktoré bolo publikované až po smrti Bulgakova. Román hovorí o stretnutí dobra so zlom a prenáša čitateľa do sveta túžby, kde mu ukazuje podstatu ľudskej prirodzenosti.