15 zaujímavých faktov o duchoch, ktoré by mal poznať každý milovník nadprirodzena

Zdieľať
strašenie, duchovia
Foto: Bing

Viete, ktoré miesto v Londýne je plné strašidiel alebo ktoré nástroje nám umožňujú zistiť prítomnosť duchov?

Hoci je už Halloween za nami, poďte sa spolu s nami pozrieť na zopár strašidelných faktov o strašidlách. Niektoré z nich už možno poznáte a iné vás možno poriadne prekvapia. Dajte nám do komentárov na Facebook vedieť, ktorý fakt vás najviac zaujal.

1. Zadefinovanie pojmu duch

Je duch preľud, neviditeľná postava alebo prízrak? Jednoducho povedané, duch je vízia mŕtveho človeka, ktorá sa objavuje živým v často rozpoznateľnej podobe.

2. Rôzne druhy duchov

Z hororov poznáte určite poltergeistov. Sú to hluční duchovia, ktorí dokážu rozhýbať veci v dome. „Lievikoví“ duchovia sa zvyčajne nachádzajú v starých domoch a môžete ich vidieť v tvare svetla, ktoré sa snaží navštíviť milovanú osobu.

Niektorí duchovia sa zjavujú v podobe hmly. Spomenuli ste si na kostým vášho kamaráta, ktorý išiel na Halloween za strašidlo v bielej plachte a zaujíma vás, či majú takúto formu duchovia? Neexistujú.

3. Strašidelná Tower of London

Historická pamiatka v strede Londýna na severnom brehu Temže je plná strašidelných tajomstiev. Má takmer tisíc rokov a vo veži sa udialo veľa hrôzostrašných udalostí, akými boli vraždy, mučenia, stínania hláv a podobne.

Vo veži „hosťuje“ niekoľko strašidiel vrátane ducha Anny Boleynovej (manželky Henricha VIII.), Lady Jane Greyovej (deväťdňovej kráľovnej) či ducha medveďa.

Strašenie, duchovia
Tower of London. Foto: Gettyimages

4. Nástroje pre lovcov duchov

Fanúšikovia paranormálnych javov budú poznať detektory elektromagnetického poľa, ktoré dokážu odhaliť návštevníkov z iného sveta. Lovci duchov používajú teplotné pištole na hľadanie chladných oblastí v domoch, čo je znakom toho, že sú v blízkosti duchovia. 

5. Odkiaľ pochádza slovo duch?

Slovo „duch“ (anglicky ghost) je z anglického starého slova „gast“ alebo „gost“, čo znamená duch alebo duša. Prepojenie slova je aj s nemeckým „geist“, čo je nemecké slovo pre duch.

6. Duch časti kurčaťa

Ľudia veria, že po Pond Square v Highgate v Londýne sa potuluje duch časti kurčaťa. Sir Francis Bacon chcel otestovať svoju teóriu, ktorá hovorila, že mäso sa nemusí pokaziť vďaka tomu, že bude v chlade. V roku 1626 napchal kurča snehom, pričom on sám prechladol a zomrel. Následne mali ľudia vidieť ducha kurčaťa na námestí. 

7. Poverčiví Rimania

Na nadprirodzené javy verili už starí Rimania. Ak sa chceli niekomu pomstiť, verili, že môžu získať ducha a ten urobí túto „prácu“ za nich. Kliatbu napísali na predmet, ktorý sa nazýval tabuľka kliatby a uložili to následne do hrobu.

8. Hodina čarodejníc

Ako už názov napovedá, ide o čas v noci, kedy sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú paranormálne javy. Hovorí sa, že počas hodiny čarodejníc sú najsilnejšie bosorky, démoni a duchovia.

9. Časté stretnutie s duchom

Nedávny prieskum, ktorý mapoval názory 2-tisíc ľudí, priniesol zaujímavé výsledky. Traja z piatich opýtaných verili, že videli ducha. Dvaja z piatich si myslia, že ich domáce zvieratko bolo tiež svedkom zjavenia prízraku.

10. Mexický sviatok Día de los Muertos

Viete, že v Mexiku je tradícou sviatok, počas ktorého ľudia oslavujú životy svojich predkov? Oslavuje sa 1. a 2. novembra.

Strašenie, duchovia
Mexický sviatok. Foto: Gettyimages

11. Jedlo pre duchov

Ďalší zaujímavý sviatok nájdeme v Hong Kongu pod názvom Yue Lan, v preklade Festival hladných duchov. Počas sviatku ľudia zapaľujú ohne a všetkým nahnevaným duchom ponúkajú jedlo a darčeky.

12. Holandské slovo 

Anglické slovo „spook“ označuje strašidlo. Toto slovo je holandské a podobnosť nájdeme aj s inými európskymi jazykmi – Nemci hovoria „spuk“, Dáni „spøge“ a Švédi „spöke“.

13. Palác plný duchov

Ďalším strašidelným miestom je londýnsky palác Hampton Court v Richmond-upon-Thames. Majú v ňom strašiť aj dve manželky Henricha VIII. Kráľova druhá manželka, Jane Seymour, nosí sviečku a jeho piata manželka, Catherine Howardová, chodí po chodbách a kričí.

Strašenie, duchovia
Strašidelný londýnsky palác. Foto: Gettyimages

14. Duch v Bielom dome

Strašenie trápi údajne aj sídlo amerických prezidentov. Ľudia hovoria o duchovi Abrahama Lincolna, ktorý bol americkým prezidentom v 16. storočí.

Strašenie, duchovia
Sídlo amerických prezidentov. Foto: Gettyimages

15. Prečo vás prenasleduje duch?

Slávny lovec duchov a spisovateľ Richard Southall uviedol, že sú 4 dôvody, prečo máte v blízkosti ducha. Prvým dôvodom je fakt, že duch si neuvedomuje, že je skutočne mŕtvy a ďalej žije akoby svoj život.

Druhým dôvodom je, že duch má na našej planéte ešte nedokončenú prácu. Hovorí sa, že keď človek zomrie, nemôže prejsť na druhý breh, kým si nedokončí všetko, čo má. To vedie aj k tretiemu dôvodu a duch môže pri vás ostávať, lebo sa chce s vami rozlúčiť. Posledným dôvodom je to, že duchovia chcú ponúknuť vedenie milovanej osobe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom