Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 významné dejinné medzníky Zvolenského zámku

Img_2923.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Aj napriek tomu, že mesto Zvolen nepatrí na Slovensku k tým najväčším mestám, tak sa môže pochváliť hneď viacerými významnými pamiatkami. Jednou takou je aj Zvolenský hrad alebo známy aj ako Zvolenský zámok. My sme sa pozreli na významné dejinné medzníky tohto zámku a to, akým prešiel stavebným vývojom. Už ste sa boli na tento zámok niekedy pozrieť?

Inšpirácia pre stavbu 

Ide o goticko-renesančný zámok, ktorý dal  postaviť v 70. rokoch 14. storočia uhorský kráľ Ľudovít I. Tento hrad mal slúžiť pôvodne ako poľovnícke sídlo alebo letohrádok uhorských kráľov. A tak tomu aj pár desiatok rokov bolo. Inšpiráciou pre stavbu tohto hradu sa stali talianske mestské kastely.

Img_2924.jpg
www.instagram.com

Významná prestavba

V 16. storočí došlo k významnej prestavbe. K zámku pribudlo opevnenie, vstupná brána a boli nadstavané ďalšie dve podlažia. A na základe tejto prestavby zámok zmenil svoju funkciu a slúžil ako protiturecká obranná pevnosť, a preto bol v tom čase obývaný predovšetkým vojenskou posádkou.

Img_2925.jpg
www.instagram.com

Obdobie barokového slohu na zámku

V 18. storočí prešiel zámok znovu významnou a veľkou prestavbou, tentokrát v barokovom slohu. Z tohto obdobia je dodnes zachovaný drevený kazetový strop v Kráľovskej sieni, na ktorom je vyobrazených dohromady až 78 portrétov rímskych a nemeckých cisárov.

Img_2926.jpg
www.instagram.com

Súčasné využitie

V súčasnosti zámok patrí pod správu Slovenskej národnej galérie, ktorá ho využíva na výstavné účely. K stálym expozíciám, ktoré si tam môžete pozrieť počas celého roka, patria kópie diel Majstra Pavla z Levoče, gotické nástenné maľby či výber z diel európskeho výtvarného umenia pod názvom Staré európske umenie. Významnou udalosťou sú aj Zámocké hry zvolenské, ktoré sa každé leto uskutočňujú na nádvorí zámku.

Img_2923.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 4. decembra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: