Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je Hrad Devín tou najkrajšou zrúcaninou hradu na Slovensku?

Img_1876.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Aj napriek tomu, že Bratislava má Bratislavský hrad, ktorý je jednou z jej najväčších dominánt. Tak v našom hlavnom meste môžete navštíviť aj hrad Devín, ktorý je zas jednou z najkrajších zrúcanín hradov na Slovensku. Ide o zrúcaniny gotického, neskôr slohovo prestavovaného hradu, ktoré sa rozprestierajú nad sútokom rieky Dunaja a Moravy. Už ste tento hrad navštívili?

Dejiny hradu

Tento hrad má naozaj bohatú a dlhú históriu. Už v 2. až 4. storočí ho Rimania zahrnuli do pevnostného systému Limes Romanus, ktorý mal za úlohu chrániť hranice Rímskej ríše pred útokmi barbarov. Tiež sa s existenciou niekdajšieho hradiska spája prítomnosť keltského a neskôr spomínaného rímskeho etnika na území Slovenska. Hrad bol jedným z hlavných centier Veľkej Moravy, teda prvého štátneho útvaru slovanských predkov u nás, a tiež bol dôležitou súčasťou pohraničných pevností Uhorského kráľovstva.

Img_1877.jpg
www.instagram.com

Spájaný je s kniežaťom Rastislavom

Hrad Devín je národnou kultúrnou pamiatkou už od roku 1961 a spájaný je, okrem íných významných mien, aj s kniežaťom Rastislavom, ktorý tam vybudoval veľkomoravskú pevnosť.

Img_1878.jpg
www.instagram.com

Štúrovci na Devíne

Medzi ďalšie významné mená, ktoré sa spájajú s týmto hradom patria aj členovia zoskupení okolo Ľudovíta Štúra ako jedného z najväčších osobností slovenských dejín. Štúrovci uskutočnili 24. apríla 1836 výlet práve na tento hrad, kde prijali slovanské mená.

Expozície na hrade

V suteréne renesančného paláca na strednom hrade je výstavná sieň, ktorá sa využíva na sezónne výstavy prepojené s tématikou histórie hradu. V jaskyniach horného hradu zas môžete nájsť stálu expozíciu: Hrad Devín v 13. – 20. storočí. Prostredníctvom archeologických nálezov  z hradu, ktoré sú doplnené o historické skutočnosti, sú tam zobrazené jednotlivé fázy budovania hradu.

Img_1879.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 8. novembra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: