Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 zaujímavosti o Solivare pri Prešove

Sni mka obrazovky 2018 01 30 oa19.19.59.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo zaujímavých miest, ktoré vás prekvapia svojou históriou. Rovnako je to aj v prípade Solivaru pri Prešove. Vedeli ste o tomto mieste nasledujúce zaujímavosti?

Vývoj názvu

V minulosti šlo o tri nezávislé obce Soľná Baňa, Soľnohrad a Šváby. Neskôr boli zjednotené ako Veľký Solivar až sa napokon ustálil názov Solivar. Názov je odvodený od toho, že sa v minulosti v tomto regióne ťažila soľ.

Samostatná obec

V minulosti bol Solivar samostatnou obcou, no od roku 1971 bola táto obec pripojená k mestu Prešov. Vedeli ste o tom?

Solivar

Národná kultúrna pamiatka Solivar je súborom 17 technických pamiatkových objektov. Nachádza sa tam šachta Leopold, sklad soli či kováčske dielne. Vďaka týmto objektom patrí toto miesto k tým najvýznamnejším technickým pamiatkam na Slovensku.

Súčasné využitie

Napriek tomu, že tento komplex objektov už nefunguje, tak aj tak nemá u nás konkurenciu. A preto je v súčasnosti tento areál upravený pre potreby múzea a je sprístupnený verejnosti. Takže si môžete ísť pozrieť ako to vyzeralo kedysi pri ťažbe soli.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 2. februára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: