7 osudových chýb, ktoré zasiahli do histórie

Zdieľať
Befunky collage 35.jpg

Všetci občas robíme chyby. Chyby prichádzajú v mnohých rôznych formách a majú rôzne dôsledky. Avšak niektorým ľuďom sa podarilo urobiť chybu tak obrovskú, že to zmenilo chod sveta. Winston Churchill kedysi povedal, že dejiny píšu víťazi, ale ako uvidíte v tomto príspevku, nie je to vždy pravda.

1. Mačky a mor?

Počas veľkej morovej epidémie v Londýne (1665) začali ľudia podozrievať zo šírenia nákazy mačky a začali ich vo veľkom zabíjať. Avšak, akonáhle populácia mačiek klesla, mor sa rozšíril ešte viac, pretože skutočnými nositeľmi boli krysy. Pliaga nakoniec zabila za 18 temných mesiacov asi 100 000 ľudí, čo bola vtedy takmer štvrtina londýnskeho obyvateľstva. Skutočne super nápad.

London 530055_640.jpg

2. Krutý omyl

V roku 1788, počas bitky o Káranšebeš (dnešné Rumunsko), sa rakúska armáda rozdelila na dve časti, ktoré omylom začali bojovať proti sebe. Turci, proti ktorým Rakúšania mali bojovať, dorazili na miesto až o dva dni neskôr a našli na bojisku 10 000 mŕtvych alebo zranených rakúskych vojakov. Gratulujeme generálom!

Getimage.jpg

3. Dobrý obchod

Dňa 18. októbra 1867 kúpili Spojené štáty od Ruska Aljašku za cenu dvoch centov za aker (spolu 7,2 miliónov dolárov), pretože Rusi si mysleli, že v nehostinnej tundre nie je žiadne nerastné bohatstvo. Čoskoro sa však prišlo na to, že sa tam nachádzajú obrovské náleziská zlata. V súčasnosti sa tam denne vyťaží zlato v hodnote prevyšujúcej cenu, za ktorú ju Američania kúpili. Biznis storočia.

Nature 1929524_640.jpg

4. Vraždenie vrabcov

Rok 1958. Čína. Mao Ce-tung, zakladateľ Čínskej ľudovej republiky sa rozhodol, že jeho krajina bude bez škodcov ako napríklad vrabce a nariadil ich všetky vyzabíjať. O tri roky neskôr, viac ako 45 miliónov ľudí zomrelo hladom, keďže odstránenie vrabcov viedlo k premnoženiu hmyzu, ktorý zjedol všetky plodiny. Čo dodať?

Sperling 2228603_640.jpg

5. Môže sa búchať hlavu o stenu

Ronald Wayne bol tretí spoluzakladateľ a 10% akcionár spoločnosti Apple Computer. V apríli 1976 sa Wayne rozhodol predať svoj podiel za necelých 800 dolárov. Keby neurobil tento neuvážený krok, jeho 10% v akciách by dnes malo hodnotu 63 miliárd dolárov! Hups!

Imac.jpg

6. Šetrenie sa nie vždy vypláca…

NASA určite nie je pyšná na moment, keď zistila, že svoje nahrávky z kultového pristátia na mesiaci v roku 1969 omylom vymazala a znovu na ne nahrala iný materiál, aby ušetrila peniaze. NASA musela vytvoriť novú oficiálnu nahrávku tak, že postrihala zábery z materiálov, ktoré zohnala od televíznych staníc a digitálne ich obnovila. Tlieskame inžinierom.

Moon landing 60582_640.jpg

7. Výborný nápad

Neskúsený lovec Sergio Martinez z West Covina v Kalifornii sa stratil v lese blízko San Diega a nenapadlo mu nič lepšie, ako vystreliť svetlicu na svoju záchranu. Bohužiaľ, svetlica podpálila les. Požiar je považovaný za najväčší v histórii Kalifornie. Spálil vyše 1,133 km² lesa.

Forest fire 2268725_640.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom