„Drahí učni, mier s vami“ sú slová pochádzajúce z Koránu.
Islam a jedna z jeho podôb – džihád sú formy viery, ku ktorým sa svet stavia čím ďalej viac a viac len z dvoch hľadísk. Na jednej strane sú tí, ktorí ich vyznávajú, a na strane druhej tí, ktorí ich odsudzujú. Džihád je v súčasnosti jedným z najhoršie chápaných a deformovaných aspektov islamu najmä preto, že niektorí moslimovia ho považujú za koncept riešenia politických cieľov. Džihád môže mať akúkoľvek podobu upevňovania a šírenia viery. Aj preto pravdepodobne vznikli niektoré jeho teroristické formy.
Rozhodli sme sa ti ozrejmiť aspoň niektoré z pohľadov na islam a džihád, ktoré sme zhrnuli do siedmich bodov.
V Česku sa začali združovať sympatizanti, ktorí chcú bojovať proti islamskému štátu a imigrantom!
1. Každý z nás je moslim
Podľa Koránu sa každý človek rodí ako moslim. Nebyť moslim sa naučí až na zemi medzi svojim narodením a fyzickou smrťou. Trest, ktorý si ľudia zaslúžia je klasifikovaný podľa náboženstva. Najväčší trest má postihnúť moslimov, ktorí sa zriekli islamu, a v menšej miere tých, ktorí odmietajú akékoľvek náboženstvo alebo konvertovali z islamu na kresťanstvo a židovské náboženstvo. Jediným možným spôsobom, aby ľudí nepostihol trest, je navrátiť ľuďom ich pôvodnú vieru a rozšíriť tak islam do celého sveta. Pokiaľ tento stav nenastane, je povinnosťou každého moslima šíriť vieru a dosiahnuť jednotu náboženskej obce.
2. Islamskí veriaci túžia umrieť v boji
Človek, ktorý koná celý svoj život v prospech islamu, upevňuje a šíri vieru, je mudžáhid – vykonávateľ džihádu. Ak umiera v boji, nazýva sa šahíd – mučeník. Jeho posmrtná odmena a zásluhy sú v tomto prípade vyššie a má prednostne zaistené miesto v raji. Motiváciou moslimov k boji je aj prísľub Božej pomoci, pokiaľ budú ich úmysly a pohnútky k džihádu čisté.
Z právneho hľadiska rozlišuje islam dve skupiny ľudí: zimmí (osoba, ktorá trvale obýva príbytok islamu) a musta´min (osoba, ktorá sa nachádza na území islamu len dočasne a má tu zaručenú bezpečnosť). Tí, ktorí sa natrvalo stali obyvateľmi islamského územia (zimmí, ahl-az-zimma) si môžu ponechať vlastnú vieru, sú chránencami, a tak si nemusia zvoliť len jednu z dvoch možností: islam alebo smrť.
3. Islam vs. džihád
Základné pravidlá vojny v islame
1. Byť silný, aby sa vás nepriateľ bál a neútočil na vás.
2. Nezačínať s útokom. Byť čo najviac otvorený mieru.
3. Biť jedine tých, ktorí bijú vás: nie kolektívny trest. Žiadne zlo nemôže postihnúť tých, ktorý nebojujú. Zbrane masívneho ničenia nemôžu byť použité.
4. Ukončiť nepriateľstvo a naviesť druhú stranu na mier.
5. Dbať na zmluvy a dohody, kým ich aj nepriateľ dodržuje.
Zásady boja podľa džihádu
1. S vojnovými zajatcami sa musí zaobchádzať dobre. Je zakázané nakladať podľa ľubovôle väzňov a zabíjať ženy a deti počas boja. Zajatci môžu byť zotročení, prepustení za výkupné, alebo môžu zostať v krajine islamu, kde však musia hradiť ročné poplatky.
2. Je zakázané upáliť nepriateľa. Mohamed povedal: „Zabite nepriateľa, ale neupáľte ho. Pretože nikto netrestá ohňom okrem Pána ohňa.“
3. Je zakázané znetvoriť telo.
4. A napokon, rabovanie je zakázané, čo znamená zákaz vandalizmu (krádeže, ničenie majetku, atď.) a násilia (fyzické násilie, znásilnenie) proti civilistom.
4. Usáma bin Ládin vo svojom závete venoval 29 miliónov dolárov džihádu
Bývalý vodca teroristickej siete Al-Káida Usáma bin Ládin zanechal väčšinu svojho majetku na džihád. Ten ho má použiť na svätú vojnu v mene Alaha.
5. Pôvodné chápanie a podstata džihádu
Slovo „džihád“ znamená snahu a boj. Predstavuje skutočnú a srdečnú vojnu v individuálnej aj sociálnej rovine. Je to boj za dosiahnutie dobra a vykorenenie krivdy a neprávosti, útlaku a zla v celej spoločnosti. Tento boj musí byť v rovnakej miere spirituálny ako sociálny, ekonomický a politický. Džihád spočíva v otvorení svojej lepšej stránky pre dosiahnutie dobra.
V Koráne je toto slovo uvedené v 33 rôznych formách a synonymách. Často je spájané s inými koránskymi konceptmi, ako je viera, ľútosť, správne konanie a emigrácia. Má chrániť vieru jednotlivca a jeho práva. Je to náboženstvo mieru, čo ale neznamená, že akceptuje utláčanie. Hovorí, že musíme spraviť všetko čo sa dá na eliminovanie napätia a konfliktov. Udáva vhodnú etiku v prípade vojny, ktorá je v islame povolená, ale iba cez mierumilovné prostriedky, akými sú dialóg, negociácia a dohoda. Podľa Koránu sa k vojne treba uchýliť až v poslednom rade a treba sa jej vyhýbať. Cieľom nie je lákať ľudí na násilie, kolonizáciu národov ani okupovanie zemí a bohatstva.
Šokujúce video islamistov obletelo svet! Malý chlapec popravil údajného špióna!
6. Džihád nie je terorizmus
Islam nepovoľuje boj proti tým, ktorí nebojujú a proti nevinným. Džihád (Jihâd) nie je terorizmus, často sa zamieňa s pojmom (fasâd), čo znamená skaza. Terorizmus je v rozpore s islamom. Islam chce zaviesť svetový poriadok, v ktorom bude môcť každá ľudská bytosť žiť v spravodlivosti, miery, harmónii a dôvere. Existujú však ľudia, ktorí používajú jeho zvrátené argumenty na ospravedlnenie terorizmu.
7. Islamistický džihád
V Palestíne je islamistický džihád teroristickou organizáciou pod názvom Hnutie islamského džihádu v Palestíne. Je definovaná ako národná islamská organizácia a hnutie za slobodu. Táto definuje džihád ako boj proti neprávosti a krivde. Nachádza sa na oficiálnej listine teroristických organizácií v Kanade, Spojených štátoch amerických, Európskej únii, Austrálii a Veľkej Británii.