Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 unikátnych slovenských lokalít zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO

Sni mka obrazovky 2018 07 29 oa12.59.40.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza viacero miest, ktoré sú naozaj krásne a jedinečné. Viaceré z nich sú zapísané aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Už ste na niektorých z týchto miest boli?

Levoča, Spišský hrad a okolie

Spišský hrad patrí k tým najväčším hradom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Do zoznamu Unesco je hrad zapísaný aj s mestom Levoča, Spišskou Kapitolou a kostolík v obci Žehra, ktorá sa nachádza neďaleko hradu.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica patrí k tým najobľúbenejším mestám na Slovensku. Vďaka viacerým jedinečným pamiatkam a historickému centru je aj toto mesto v Unesco.

Vlkolínec

Vlkolínec je podhorská osada, miestna časť okresného mesta Ružomberok v Žilinskom kraji. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov.

Jaskyne a priepasti Slovenského krasu

Jaskyne na zozname sú zaradené spoločne s niektorými maďarskými. Aj keď nie sú všetky sprístupnené verejnosti, ich krásu si môžete pozrieť aspoň v tých najznámejších, ktorými sú Ochtinská aragonitová a Dobšinská ľadová jaskyňa.

Bardejov

Historické centrum v Bardejove je zapísaný tiež do Unesco. Vidieť tam môžete viacero meštianskych domov, radnicu či baziliku sv. Egídia.

Bukové pralesy Karpát

V najvýchodnejšej časti Slovenska sa nachádza Národný Park Poloniny a CHKO Vihorlat, kde na troch lokalitách môžete nájsť človekom nedotknuté bukové pralesy, jeden z mnohých prírodných unikátov Slovenska. Lokalita je veľmi špecifikcá svojou faunou a flórou, nájdete tu viacero vzácnych druhov rastlín aj živočíchov, veľkou raritou je výskyt zubra hrivnatého vo voľnej prírode.

Drevené kostoly Karpatského oblúka

V roku 2008 bolo do zoznamu pridaných 8 drevených kostolíkov nachádzajúcich sa na severe a východe Slovenska. V niektorých sa konajú bohoslužby až dodnes, iné sú prístupné iba ako turistická atrakcia. Nájdete ich napríklad v Tvrdošíne, Kežmarku či Ruskej Bystrej.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 30. júla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: