Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Od arzénu po zabíjanie Židov. Tieto bizarné metódy sa používali na liečbu čiernej smrti.

9051200000000000.png
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: allday.com
reklama:
reklama:

Obdobie stredoveku bolo nepochybne jedným z najtemnejších v histórii ľudstva. Okrem iného to boli aj časy, počas ktorých ľudstvo zasiahol mor, ktorý vyhladil obrovskú časť populácie. No a ľudia sa čiernej smrti tak veľmi báli, že boli schopní a ochotní urobiť takmer čokoľvek, aby sa chorobe vyhli…

Pijavice

Pijavice a púšťanie žilou sa v stredoveku používalo na liečbu takmer každej choroby. Používanie pijavíc bolo síce drahšie ako púšťanie žilou, no bolo oveľa menej bolestivé. Avšak nedostatočná hygiena spôsobovala, že takáto „liečba“ zvyčajne končila veľmi závažnými a silným zápalmi.

Leech 368345_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Kúpele v moči

V stredoveku sa kúpele v moči používali veľmi často ako spôsob liečby čiernej smrti. Tí, ktorí mali tú smolu, že ochoreli na mor, museli podstupovať kúpeľ v moči aj niekoľkokrát za deň. No a aby toho nebolo málo, tí, ktorých trápil mor, často pili moč zdravých ľudí.

Fe41200000000000.jpg
allday.comFoto: allday.com

Viera, viera a ešte raz viera

Keďže vtedajšia medicína nedokázala ľudstvo pred čiernym morom zachrániť, masy ľudí sa obracali na kresťanskú cirkev, ktorá ich mala pred hroznými chorobami ochrániť. Niektorí ľudia verili, že mor je Božím trestom alebo že je test ich viery. Niektorí katolíci dokonca vychádzali do ulíc a bičovali sa na verejnosti, kde žiadali Boha o milosť.

Popíjanie arzénu či medi

Mor spôsobil, že sa začali vyrábať rôzne lektvary a odvary, ktoré ho mali poraziť. No a niektoré z nich obsahovali nebezpečné látky, ako sú arzén či meď. Okrem toho obsahovali falošné čarovné prísady, ako bol napríklad roh jednorožca.

Presťahovanie sa do stoky

Keď sa čierna smrť začala šíriť Európou, ľudia začali dostávať doslova šialené nápady, len aby sa pred morom zachránili. Niektorí ľudia boli dokonca ochotní presťahovať sa do kanálov a stok, pretože si mysleli, že ľudský odpad by mohol udržať chorobu od nich ďalej. Keby len vedeli, ako hrozne sa mýlili.

Sewer 926437_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Aromaterapia

Hoci aromaterapia je účinná pri liečbe stresu alebo obyčajného prechladnutia, no liečiť takýmto spôsobom mor, to teda rozhodne nešlo. Mnoho ľudí v čase čiernej smrti pri sebe nosilo rôzne bylinky a kvety, ktoré ich pred morom mali ochrániť. V tomto čase sa rapídne zvýšila popularita parfémov. Samozrejme pre tých, ktorí si to mohli dovoliť.

8f41200000000000.jpg
allday.comFoto: allday.com

Zhnitá melasa

Melasa bol vedľajší produkt výroby cukru. No a keď skysla, používala sa ako liek pre ľudí chorých na mor. Zmes musela byť minimálne desať rokov stará a musela vážne otrasne zapáchať, vtedy sa začala distribuovať ako liek. Nevieme si to predstaviť, ale muselo to chutiť hrozne. Na jednej strane mohlo toto liečivo obsahovať plesne, ktoré účinne bojovali proti moru, no okrem toho obsahovalo aj nebezpečné kmene baktérií.

Zdržať sa všetkých pôžitkov

Keď už sa nič iné neosvedčilo, jednou z metód na zastavenie šírenia moru bolo aj to, že ľudia prakticky prestali spoločensky žiť. A tak sa odporúčalo, aby sa ľudia prestali venovať prechádzkam, pobytu vonku, spánku počas dňa, sexu a jedenia mäsa.

Natieranie sa výkalmi

Keď sa ti zdal kúpeľ v moči či život v stoke príliš, tak to ani ďalej nečítaj. Chorí ľudia sa totiž často natierali ľudskými výkalmi. A keď si predstavíš, že ľudia trpiaci morom mali na tele obrovské pľuzgiere, ktoré sa rozrezali a naplnili zmesou z korienkov, živice a ľudských výkalov, určite len neveriacky zakrútiš hlavou.

Zabíjanie Židov

Pre náboženských fanatikov bolo úplne logické, že keď vypukol mor, bolo treba zrealizovať genocídu v mene Boha. No a fanatickí stredovekí kresťania chytali, mučili a zabíjali Židov po celej Európe, pretože si mysleli, že tak zastavia šírenie choroby. Vec došla až tak ďaleko, že pápež Klement VI vyhlásil, že každý, kto zabije Žida, získa, zjednodušene povedané, priamu vstupenku do neba.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 15. marca 2016Zdroj allday.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: