Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bilancia pandémie vírusových hepatitíd B a C vo svete: 325 mil. chorých a 1,5 mil. obetí ročne

Hepatitída verzus Covid 19
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hepatitída verzus Covid-19 Foto: archív NAJKY
reklama:
reklama:

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie WHO ostávajú aj v období koronavírusu celosvetovo najväčším „zabijakom“ medzi infekčnými ochoreniami (ihneď po tuberkulóze) vírusové hepatitídy typu B a C. Ich svetový deň každoročne pripadá na 28. júl, ktorý je výročím narodenia Dr. Barucha Blumberga, objaviteľa vírusu hepatitídy B a nositeľa Nobelovej ceny.

Tento rok sa nesie v duchu hesla „Budúcnosť bez hepatitíd“. Ako uvádza WHO, vírusovou hepatitídou B (HBV) alebo vírusovou hepatitídou C (HCV) je v súčasnosti celosvetovo nakazených 325 miliónov ľudí (WHO odhaduje, že v skutočnosti ich s ohľadom na veľké množstvo neidentifikovaných pacientov môže byť aj viac ako 500 miliónov2), z nich každý rok v dôsledku svojho ochorenia umiera 1,5 milióna. Úmrtnosť stúpa od roku 2000 a vírusové hepatitídy typu B a C figurujú na siedmom mieste medzi najčastejšími príčinami úmrtí okrem iného preto, že podľa WHO až 80 % ľudí nakazených vírusovou hepatitídou B a C nemá prístup k adekvátnej prevencii, testovaniu a liečbe. Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva žije na Slovensku asi 100 tisíc pacientov s hepatitídou B, ročne ich pribúda približne 150 a tento počet sa vďaka očkovaniu pomaly znižuje.

Prevalencia infekcie chronickej hepatitídy C sa tiež na Slovensku v bežnej populácii za posledné dve desaťročia znížila, a to z pôvodných 0,67 % na súčasných 0,1 % vo všeobecnej populácii. Medzi nami je však stále približne 10 000 infikovaných ľudí, z ktorých však mnohí ani netušia, že infekciu hepatitídy C majú a môžu ju tak šíriť ďalej, čomu nasvedčujú aj dáta recentného prieskumu Hepio za obdobie 12 mesiacov od novembra 2016 do októbra 2017, ktoré identifikovali 400 novo diagnostikovaných pacientov v uvedenom období.

PACIENTI S VÍRUSOVÝMI HEPATITÍDAMI V OBDOBÍ COVID-19

„Na rozdiel od širokej publicity, akej sa dnes dostáva ochoreniu COVID-19, je povedomie svetovej verejnosti o vírusových hepatitídach až šokujúcim spôsobom nízke a globálna reakcia nedostatočná. Pritom stratégie používané v boji proti COVID-19 sú už z minulosti osvedčené pri mnohých infekčných ochoreniach, vrátane vírusových hepatitíd – od identifikácie nakazených (skríningu) cez spomaľovanie šírenia (prevenciu) po nájdenie a nasadenie účinnej liečby,“ zamýšľa sa v aktuálnom júnovom vydaní časopisu hepVOICE, ktorý vydáva World Hepatitis Alliance (WHA) združujúca celosvetovo pacientov s vírusovými hepatitídami a ich lekárov, jej prezidentka Dr. Su Wangová.

Pripomína, že naliehavosť akcie proti COVID-19 je vzhľadom k existencii množstva neznámych, pokiaľ ide o jeho prenos, prirodzený priebeh a nájdenie účinnej liečby alebo vakcíny, nepochybne urgentné.Na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že v prípade vírusových hepatitíd už všetko potrebné poznáme. Máme diagnostické nástroje, ktoré umožňujú rýchlu, presnú a relatívne lacnú identifikáciu nakazených pacientov. Máme účinné lieky, a v prípade HBV i vakcínu, pomocou ktorých možno vírusové hepatitídy B a C úplne eliminovať z populácie,“ zdôrazňuje Dr. Wangová.

NELIEČENÁ HEPATITÍDA MÁ NA ZDRAVIE A ŽIVOTY ĽUDÍ NA SLOVENSKU NEMENŠÍ DOPAD AKO COVID-19

MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti SLS, v tejto súvislosti uvádza: „V období prísnych protipandemických opatrení sme v našom Registri HEGITO zaznamenali zvýšenú úmrtnosť pacientov s chronickými pokročilými chorobami pečene (ACLD). To nás viedlo ku koncepcii takého spôsobu zdravotnej starostlivosti, ktorý je v súlade s nariadeniami štátu, ale v budúcnosti nenaruší kontinuitu zdravotnej starostlivosti o pacientov s ACLD, vrátane vírusových hepatitíd B a C.“

NA COVID-19 ZATIAĽ UČINNÁ LIEČBA VYVINUTÁ NEBOLA, NA VÍRUSOVÉ HEPATITÍDY TYPU B EXISTUJE ÚČINNÁ VAKCÍNA A V PRÍPADE TYPU C VYSOKO ÚČINNÁ LIEČBA

„Na vírusové hepatitídy typu B a C existuje vysoko účinná liečba, ktorých začatie i pokračovanie by protipandemickými opatreniami v budúcnosti nemali byť narušené,“ dodáva MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD. MUDr. Marián Oltman, PhD., 1. viceprezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti SLS, k tomu dodáva: „Liečba hepatitídy typu C sa v posledných rokoch výrazne zmenila. Zatiaľ čo v minulosti sa toto ochorenie liečilo výlučne pomocou injekčne podávaného interferónu, v súčasnej dobe sa už používajú moderné lieky, tzv. priamo pôsobiace antivirotiká, ktoré sa podávajú vo forme tabliet perorálne. Samotná liečba trvá 2, 3 alebo 4 mesiace podľa pokročilosti ochorenia a typu vírusu, má minimum nežiaducich účinkov a vďaka nej sa vylieči až 95-100 % pacientov. V prípade hepatitídy B zatiaľ tak účinnú liečbu nemáme, ale z hľadiska prevencie ochorenia je k dispozícii vakcína, vďaka ktorej je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.“

DOSTATOČNÁ OSVETA JE NEVYHNUTNÁ, PACIENTSKE ORGANIZÁCIE V NEJ ZOHRÁVAJÚ KĽÚČOVÚ ÚLOHU

Edukácia pacientov a širokej verejnosti o vírusových hepatitídach je nesmierne dôležitá. V oblasti osvety a vzdelávania zastávajú nezameniteľnú úlohu práve pacientske organizácie. „Zvyšovanie povedomia o ochoreniach pečene, o dôležitosti prevencie a moderných formách liečby u pacientov aj verejnosti je z pohľadu poslania a cieľov nášho združenia kľúčové. Preto už niekoľko rokov združujeme pacientov s ochoreniami pečene, snažíme sa o ich vzdelávanie, organizujeme pre nich edukačné akcie a zvyšujeme tiež ich informovanosť v oblasti pacientskych práv,“ uviedla Oľga Štefanická, predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre pečeň.

O VÍRUSOVÝCH HEPATITÍDACH A INICIATÍVE WHO

Vírusové hepatitídy A a E sú obyčajne spôsobené požitím kontaminovanej potravy alebo vody, zatiaľ čo vírusové hepatitídy B, C a D sa obvykle prenášajú krvnou cestou v dôsledku kontaktu s infikovanými telesnými tekutinami (napr. pri krvných transfúziách alebo invazívnych lekárskych výkonoch s použitím kontaminovaných nástrojov, pri vnútrožilovej aplikácii drog opakovane použitou ihlou, pri amatérskom tetovaní apod.). Vírusové hepatitídy B a C môžu byť prenášané taktiež pohlavným stykom. Identifikácia maximálneho možného počtu osôb infikovaných vírusom hepatitídy C prostredníctvom skríningu a ich následná liečba možnosť reinfekcie zníži na minimum – a zároveň aj pri neexistencii preventívneho očkovania ochráni väčšinovú populáciu pred možnosťou nákazy. Aj z tohto dôvodu vyhlásila WHO program eliminácie vírusových hepatitíd B a C z populácie, ktorý prevzala aj Európska komisia a ktorý predpokladá do roku 2030 90% zníženie výskytu nových prípadov HCV a 65% zníženie úmrtnosti v dôsledku tohto ochorenia.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor redDátum 6. augusta 2020
reklama:
reklama:
reklama: