Čierny mor v Londýne 2. časť. Ako bola celá dedina v karanténe, či vyvraždenie 400 tisíc mačiek a 20 tisíc psov

Zdieľať
The great plague 1665 1.jpg

Nazývaný aj posledný veľký mor v Londýne, veľký mor začal na jar v roku 1665 a skončil o rok neskôr. Oficiálne zomrelo okolo 68000 ľudí, ale podľa mnohých sa konečné číslo blíži k 100000 mŕtvych. Počas tohto roka zažili ľudia v Londýne nepredstaviteľný horor. Vlastne to bol horor za hororom. Rodiny umierali, mŕtve telá boli hádzané na ulice, kde ležali, kým ich nevzali hrobári a pach smrti bol všade. Bolo to peklo na Zemi a mnoho ľudí si myslelo, že nastáva koniec všetkého a všetkých.

Až do nakazenia

Keď už bola karanténa naozaj neúčinná, bol tu prípad rodiny, ktorá bola zamknutá v dome na 40 dní, pretože ich slúžke sa na tele objavili vyrážky. Slúžka sa vyliečila, avšak rodina nemohla dom opustiť, kým neuplynula určená doba a celá rodina nebola vyšetrená. Za tých 40 dní pani domu dostala horúčku z toho, že bola zavretá vnútri príliš dlho, takže rodina dostala ďalšiu 40-dňovú karanténu. Počas nej ochorela väčšina rodiny. Bez čerstvého vzduchu, cvičenia a pohybu, len s možnosťou pozerať sa von cez zavreté okná, nebolo žiadnym prekvapením, že na členov rodiny prišli zdravotné problémy. Rodina bola vyšetrená opäť, boli prehlásení za chorých a nastala pre nich tretia karanténa. Avšak, jeden z inšpektorov priniesol do nenakazenej rodiny mor a tak väčšina členov rodiny nakoniec zomrela.

Plague victims.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Two_women_lying_dead_in_a_London_stree_Wellcome_V0010608.jpg

Eyam

Kým ľudia v Londýne boli v karanténach v ich domoch, lode plné špinavého oblečenia plávali do dedinky Eaym v Derbyshire. Boli poslané z Londýna a prinášali mor. Ľudia v dedine začali trpieť nákazou a jediná možnosť ako zabrániť šíreniu moru bola dať do karantény celú dedinu. Starosta dediny William Mompesson pomohol dedinčanom s vytvorením karantény a nákaza sa tak nerozšírila do iných dedín. Starostova manželka a 80 % obyvateľov dediny nákaze podľahlo.

The great plague 1665.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20_The_Great_Plague.JPG

Psy a mačky

Ľudia nerozumeli tomu, že mor sa šíril vďaka potkanom a po Londýne sa rozšírili klebety, že mor je spôsobený psami a mačkami. Keď sa vrchnosť dopočula tieto klebety, nariadila zabiť všetky psy a mačky. Keby vedeli, že práve psy a mačky pomáhali držať populáciu potkanov pod kontrolou, neurobili by takú fatálnu chybu. Zavraždením okolo 200000 mačiek a 40000 psov umožnili nákaze rýchlejšie a lepšie šírenie.

Istock 510843182.jpg
http://listverse.com/2017/02/15/10-horrors-of-the-great-plague-of-london/

Syfilis

Doktori v polovici 17.storočia mali naozaj zvláštne názory. Nemali moderné pomôcky ako dnešní lekári a hoci chceli veľmi rozumieť ľudskému telu a liečiť choroby, nedarilo sa im. Robili chybu za chybou. Počas veľkého moru v Londýne sa medzi obyvateľmi začalo povrávať, že syfilis dáva telu obranu pred morom. Vlastne že jedno zlo ukončí iné zlo. Hoci na tom nie je ani štipka pravdy, doktori to nevyvracali. Ľudia verili, že telo ľahšie bude bojovať s dvomi chorobami naraz a podľa nich dve choroby v ich tele sa navzájom bili a vyhrala tá silnejšia.

The tavern scene.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:William_Hogarth_027.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom