Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dóm sv. Martina v Bratislave je pýchou Bratislavy a ukrýva viacero zaujímavostí

Dom sv martina.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Dóm sv. Martina je jednou z najvýznamnejších pamiatok hlavného mesta Slovenska. Počas jeho existencie sa tam konala a dodnes aj koná viacero významných udalostí a akcií. Dóm je sprístupnený aj verejnosti a môžete si v ňom urobiť prehliadku. Vybrali sme pre vás 7 zaujímavostí o tejto katedrále.

Korunovačné miesto

Najslávnejším obdobím v dejinách Dómu sv. Martina boli korunovácie uhorských panovníkov. Išlo o obdobie 300 rokov, v rozmedzí 1563-1830. V tomto čase bol Dóm korunovačným chrámom uhorského kráľovstva. Dohromady sa tam konalo až devätnásť korunovácií významných panovníkov.

Fullsizerender 1 7.jpg
www.instagram.com

Mária Terézia

Jednou z najvýznamnejších osobností uhorských dejín je aj Mária Terézia. Jej korunovácia bolo významnou a prevratnou udalosťou, pretože po 300-ročnom mužskom panovaní sa na trón dostala opäť žena.

Kráľovská koruna na veži

V roku 2010 v Dóme sv. Martina vystavili pozlátenú kópiu uhorskej Svätej kráľovskej koruny z veže. Pre rekonštrukciu tejto veže z nej bola odstránená, postupne ju zreštaurovali a vystavili v priestoroch najväčšieho bratislavského kostola. Ľudia a turisti si ju mohli obzerať niekoľko týždňov.

Fullsizerender 18.jpg
www.instagram.com

Najväčší kostol v Bratislave

Dóm sv. Martina je najvýznamnejším, najstarším a najväčším kostolom v Bratislave. Prekvapujúco však nie je najväčším kostolom na Slovensku. Prvenstvo patrí Dómu sv. Alžbety v Košiciach.

Postavený na cintoríne

Dóm je postavený na cintoríne. Pod jednou časťou chrámu sa nachádza klasický cintorín, kde sa ľudia pochovávali do zeme, v druhej polovici sú to krypty. Medzi významných ľudí, ktorí sú pochovaní pod Dómom, patrí aj kardinál Peter Pázmaň.

Fullsizerender 2 6.jpg
www.instagram.com

Pamiatka prístupná verejnosti

Dóm je národnou kultúrnou pamiatkou a v stanovených časoch, mimo bohoslužieb, je otvorený i prehliadkam širokej verejnosti.

Svätý Martin

Vo vnútri je umiestnená socha sv. Martina na koni, ktorý sa delí so žobrákom o svoj plášť. Autorom sochy je známy rakúsky sochár Donner.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 30. júna 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: