Exot s menom Expl0ited: Youtuber, ktorý dokáže nielen zabaviť pred kamerou, ale aj rozcítiť ľudí za ňou pomocou básní

Zdieľať

Niektorí si o ňom myslia, že je namyslený a arogantný kvôli tomu, ako vystupuje pred kamerou. Youtuber s prezývkou Explo či Expl0ited je však v skutočnosti úplne iná osoba.

Základné informácie

 • Celé Meno: Peter Altof
 • Dátum narodenia: 6.10.1996
 • Znamenie: váhy
 • Výška: 184 cm
 • Miesto narodenia: Prievidza
 • Farba očí: hnedo-zelená
 • Farba vlasov: hnedá (prirodzená farba)
 • Obľúbený futbalový tím: Real Madrid

Jeho prvé videá neboli vlogy ani Let’s playe z Minecraftu

Aj keď na Explovom kanále nájdeme ako prvé Let’s playe z hry Minecraft, tak sa jeho Youtube tvorba nezačala hrou Minecraft. Prvé Explove video bolo zo starej MMORPG hry v orientálnom štýle Metin2, ktorú Explo hrával s kamarátmi.

Z tejto hry tvoril videá aj známy poľský Youtuber FUBU, ktorý inšpiroval Expla nahrať svoj vlastný gameplay z tejto hry.

Po videách o Metine2 začal Explo sledovať aj českú a slovenskú Youtube scénu, na ktorej si ako prvého obľúbil Goga. Neskôr sa Explova tvorba stala rozmanitejšou a po približne 3 až 4 rokoch tvrdej driny to nakoniec niekam dotiahol.

Rodičia mu spočiatku vraveli, že len stráca čas

Pred pár rokmi Youtube nebýval tým, čím je dnes a len málo ľudí by povedalo, že pridávanie videí na túto platformu by ich dokázalo uživiť. Výnimkou neboli ani Explovi rodičia, ktorý podľa jeho slov boli voči Youtubu skeptický a nebrali túto stránku pre zdieľanie videí vážne.

Čas, ktorý Explo trávil na počítači upravovaním videí, považovali jeho rodičia za stratený. Vždy musel byť najprv naučený a pripravený do školy a až potom mohol ísť na počítač, inak ho od neho vyhodili.

Keď však Explovi prišla prvá pozvánka na veľkú akciu a kvôli jeho Youtube biznisu si musel založiť živnosť, tak jeho rodina pochopila, že nejaký zmysel to len predsa má. Potom jeho povolanie Youtubera začali rešpektovať a poskytli mu podporu.

Fanúšik ho prenasledoval až domov

Explo v rozhovore z roku 2015 prezradil, že jeho narastajúca popularita mu priniesla aj problémy. Mnoho ľudí ho začalo spoznávať a nepríjemnými spôsobmi narúšať jeho súkromie. V tom čase preto obmedzil chodenie von a najmä nakupovanie v obchodných centrách na minimum.

Raz to zašlo až tak ďaleko, že youtubera jeho fanúšik prenasledoval až k nemu domov. Keď Explo vošiel dnu, tak jeho prenasledovateľ mal takú drzosť, že mu začal ešte aj na zvonček vyzváňať. Kto vie, koľko podobných zážitkov sa odtvedy ešte Explovi stalo.

Motivuje ho človek, pre ktorého nie je dosť dobrý

Explo prezradil, čo ho núti byť stále lepším a lepším. V tomto prípade je to skôr kto. Ide o nemenovanú osobu, ktorá Expla podľa jeho slov podceňuje a nie je pre ňu dosť dobrý.

Na názore tejto osoby Explovi nesmierne záleží a preto sa chce stále zlepšovať až dovtedy, kým danému človekovi neukáže, že to dotiahol ďalej ako on.

Rozchod s Momou

Na začiatku tohto roka prestali spolu Explo a Moma natáčať videá. Diváci si taktiež všimli, že prostredie, v ktorom dvojica samostatne natáčala, nebolo rovnaké. Na povrch neskôr vyplávalo, že youtuberský pár už nie je spolu.

Moma a Explo sa podľa ich slov rozišli po vzájomnej dohode. Každý z nich sa chcel vydať vlastnou cestou a rásť individuálne, bez pomoci či vplyvu toho druhého. To je niečo, čo vo vzťahu nedokázali a preto sa známy youtubersky pár rozišiel.

Po rozchode s Momou začal Explo bývať s kamarátmi Matúšom a Bačom. Stal sa hlavou ich domácnosti, tým zodpovedným, čo pre neho vôbec nebolo ľahké. Explo sa priznal, že život bez ženy je hektickejší a neupratanejší – čo si jeho diváci môžu napríklad všimnúť vo videách, keď Explo ukazuje svoju domácnosť.

Kniha básni

Mnohé vydavateľstvá sa bili o Expla a o to, aby mohli vydať jeho knižku. Od youtubera však chceli, aby vydal knihu s príbehmi ako Gogo. Explo s tým však nesúhlasil. Nechcel, aby knihu napísal za neho niekto iný a Explo by ju len potom prezentoval ako svoje dielo.

Explo teda prišiel s nápadom vydať vlastnú zbierku básni s názvom Nie som básnik. Aj keď Explo nie je žiadnym spisovateľom ani básnikom, ako knihu pomenoval, tak za svoje dielo vtedy 19-ročný youtuber zožal úspech. Kniha a básne v nej sa páčili mnohým ľudom, najmä tým starším.

Tento nápad však nebol úplne náhodný. Explo rád písal básne vo voľnom čase – vtedy keď si potreboval oddýchnuť alebo zahnať zlú náladu. Explove básne sú plné emócií a pomôžu čitateľom spoznať tohto youtubera aj za kamerou.

V jednom rozhovore Explo prezradil viac o svojom diele: „Moja zbierka Nie som básnik dáva možnosť ľudom spoznať ma za kamerou, aký skutočne som. Nad čím rozmýšľam a čo ma trápi. A možno potom lepšie pochopia, aké je ťažké usmievať sa na každej jednej fotke, ktorú si odo mňa pýtajú, keď ma náhodou stretnú na ulici.“

Svoju knihu Nie som básnik Explo venoval svojej vtedajšej priateľke Mome a rodičom. Tu je krátky úryvok z jeho básne s názvom Absťák citu:

Objímam paplón a hľadám
v ňom tvoje pery,
Niekde tu budú.
Prevraciam vankúš
A naivne verím
Že nevyprchali ako vôňa.

Explo na sociálnych sieťach

Na Youtube kanále sa Peťo pomaly blíži k 900-tisíc odberateľom. Na Instagrame s počtom viac ako 500-tisíc sledovateľov Explo tiež nezabúda pobaviť či zaujať rôznymi fotkami.

Na Facebookovej fanpage nájdeš všetky novinky spojené s Explom, jeho videami a životom. O svojich najnovších videách Peťo taktiež informuje na Twitteri.

Keďže Peťo kedysi začal tvoriť na Youtube vďaka hre a aj dnes si rád nejaké zahrá, tak ho môžeš nájsť aj na Twitchi.

Explo na Twitchi
Explo na Twitchi https://www.twitch.tv/Expl0itedSK

Exot merch

„Vystúp z davu“ – táto veta reprezentuje Explov merch, ktorý má aj priľahlý názov Exot. Expl0ited je jeden z málo youtuberov, ktorý predáva ponožky a limitované edície oblečenia.

Na jeho mikinách, tričkách či vakoch nájdeme najčestejšie nápis Exot. Jeho merch však vôbec nie je na jedno kopyto. Ponuka v shope je plná farieb a rôznych dizajnov.

Explov merch zíva pestrosťou a jeho slovom "Exot"
Explov merch zíva pestrosťou a jeho slovom „Exot“ https://www.gotshirtshop.com/sk/exploited/

Zaujímavé fakty

 • Podľa slov Expla sa ako malý rád hral na punkáča a počúval preto také kapely ako Sex Pistols, The Casualities či The Exploited. Jedným z týchto názvov sa nechal inšpirovať a použil ho ako meno do hry. Prezývka Expl0ited mu ostala dodnes.
 • Explo sa spolu s ďalším youtuberom Selassie zúčastnili kampane, ktorá mala za úlohu ukázať mladým ľudom, že informácie si treba overovať. Explo a Selassie medzi sebou nafingovali nenávisť a šírili o tom druhom klamstvá, aby ukázali ľudom, ako ľahko sa dá človek oklamať.
 •  Peťo si zahral v pár dieloch televízneho programu Hrajeme s Alim. Ich program sa však stal výsmechom internetu. Vtedy Explo pochopil, že niečo podobné nie je pre neho. On si radšej všetko rád pripraví dopredu namiesto improvizovania. Taktiež je Explo radšej, keď má on sám veci pod kontrolou.
 • Explo nesmierne rešpektuje Goga, nazýva ho československým Youtube bohom. Páčia sa mu jeho nápady a kvalitná tvorba.
 • Petrova najhoršia skúsenosť s fanúšikmi sa mu stala počas vianočných trhov. Fotil sa s tromi dievčatami a nejakí chalani sa po ňom rozhodli hádzať snehové gule. Nakoniec trafili jedno z dievčat rovno do hlavy. Peter vtedy vybuchol a vynadal im.
 • Peťo si v nákupnom centre Aupark otvoril vlastnú predajňu chutných a originálnych vaflí – Wafland.
 • Explo chcel na vysokej škole študovať biochémiu, na nakoniec sa rozhodol pre masmediálnu komunikáciu. Tento odbor mu bol bližší a určite by sa mu viac zišiel, keďže bol Youtuberom. Zo školy ale odišiel na konci prvého semestra, pretože zistil, že tú školu nepotrebuje a len ho oberá o čas.
 • Explo kedysi vlastnil kanál Denné Pogy, o ktorý neskôr vyhlásil súťaž a daroval ho výhercom.
 • Peťov hlas sme mohli počuť v kinách. Nadaboval totiž postavu Callan z filmu Warcraft. Táto práca ho bavila a určite by prijal ďalšie podobné ponuky.
 • Explo prezradil, že jeho otec možno tajne dúfal, že z neho vyrastie futbalista. Odmalička s ním chodil na všetky tréningy a zápasy. Z Expla sa futbalista nakoniec nestal, ale zostalo mu to aspoň ako hobby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom