Ben Slamka: Chcem, aby ľudia videli, že pozitivizmus je liek na všetko

Zdieľať
Bez nazvu 3.jpg

Na nič deň? Youtuber Ben Slamka a jeho pozitívne videá ťa otočia o 360 stupňov. O jeho životnom optimizme sa presvedčíte nielen v jeho vlogoch, ale aj v tomto rozhovore, kde nám prezradil niečo o svojich videách, ale aj o sebe a svojom životnom štýle. Máte sa na čo tešiť!

Kedy si sa rozhodol, že sa staneš členom veľkej Youtube rodiny, a že aj ty budeš prispievať svojimi videami?

Budem úprimný. Ja som veľmi samoľúby človek, milujem stáť pred kamerou, užívam si to, robím hlúposti, mám pocit, že len pred kamerou som sám sebou a dokážem sa odviazať. Je to taký môj malý útek od reality. Okrem toho som vždy mal k videám veľmi blízko, študoval som masmediálnu strednú odbornú školu a práve video tvorba patrila vždy k jedným z mojich obľúbených predmetov. Dá sa povedať, že moje prvé „videá,“ v ktorých som sa predstavoval fanúšikom a prinášal nejaké jednoduché informácie, boli vytvorené ako domáce úlohy.

A teraz nechcem, aby to vyznelo ako vychvaľovanie, ale vždy som mal najlepšie výsledky z video strihu z celého ročníku. Dodnes si pamätám, že vtedy (mal som asi 13), som vôbec nerozumel, prečo všetky baby z mojej triedy tak „fičia“ na fenoméne YouTube. Až pokým mi jedna spolužiačka nepovedala niečo v zmysle: „Ty to tak dobre vieš s tým strihom, že by si mohol byť aj YouTuber.“ Tak som to raz vyskúšal, nahral som prvé video, ktoré malo byť určené pre YouTube a prešlo vyše roka a odvtedy ma to baví stále viac a viac.

Img_2789.jpg
Ben Slamka

Sám máš na svojom kanále informáciu, že natáčaš od 6.2.2017, dá sa povedať, že už viac než rok pridávaš svoje vlogy, no možno nie všetci ťa ešte celkom poznajú. Ako by si definoval svoju osobnosť, a možno istým spôsobom svoju „Youtube značku“ Ben Slamka?

Ben Slamka je hlavne o pozitivite. Možno je zaujímavé, že vďaka YouTube som sa naučil aj sám o sebe hrozne veľa vecí. Ako som už spomínal, ozaj mám pocit, že pred kamerou môžem byť sám sebou bez akýchkoľvek obáv a práve takto som si uvedomil, že som neskutočne pozitívny. Chcem, aby ľudia videli, že pozitivizmus je liek na všetko, pretože to je to, v čo verím. Chcem, aby ľudia odchádzali od mojich videí lepšie naladení, ako keď si na video klikli. Ale samozrejme to nie je len o tom, som aj veľmi otvorený, úprimný a snažím sa riešiť veci, o ktorých by sa malo rozprávať. Ale som stále taký blázon a večné dieťa.

26730773_405555109888567_6602342452910161319_n.jpg
Ben Slamka

V čom sú tvoje videá iné od ostatných chalanov na Youtube?

Moje videá sú veľmi špecifické na našej scéne, pokiaľ mne pamäť siaha, bol som prvý slovenský gay-youtuber, ktorý sa otvorene priznal svojim fanúšikom, hoci som v tom čase neoslovoval a vlastne ani dnes neoslovujem také publikum. No mená ako Majo Seman či Slaytiina prišli s coming outom až po mne. Hlavne preto som chcel priniesť niečo, čo tu nie je. Videá, v ktorých by si niekto všimol aj túto doposiaľ na našom YouTube ignorovanú skupinu ľudí. Snažím sa im poradiť v čom sa len dá. Na mojom kanále nájdete videá ako povedať rodičom o svojej orientácii, alebo videá, v ktorých radím mojim fanúšikom ohľadom vzťahov, taktiež aj smiešne a satirické videá o homofónnom správaní.

Img_2848.jpg
Ben Slamka

Čo ťa na tvorbe videí baví najviac, a naopak, kedy si mal chuť to všetko skončiť?

Ako som vravel, milujem stáť pred kamerou, no to nie je samozrejme všetko. Medzi najlepšie zážitky, ktoré mi YouTube priniesol, patria určite odozvy, nádherné odozvy od mojich fanúšikov. Vzhľadom na to, že moji fanúšikovia sú tak úzko špecifickí, čo som spomenul aj vyššie, často mi chodia neuveriteľné správy o tom, ako im moje videá pomohli.. Či už vyrovnať sa so samým sebou, alebo že na základe mojich videí ich rodičia akceptovali.
Taktiež to, že moje videá zachránili nejaké rozvracajúce vzťahy.

Samozrejme, každá karta má dve strany, a tým nemyslím hejterov. Musím povedať, že pre mňa je zatiaľ veľkým prekvapením, že hoci homosexualita na Slovensku je veeeeľmi tabu, ja sa zatiaľ nestretám skoro so žiadnymi hejtermi, teda je ich minimum. Často sa mi stáva, že mi píšu ľudia, že sú hetero a vďaka mojim videám pochopili, že byť gayom je normálne a prirodzené.

Img_2872.jpg
Ben Slamka

Ako vnímaš svojich odberateľov? Si s nimi v nejakom bližšom kontakte, máš niekedy pocit, že tvoríte jeden celok, respektíve rodinu?

Mám k nim veľmi blízky vzťah, vzhľadom na to, že nás v istej miere všetkých spája spoločný príbeh, tak máme medzi sebou veľa spoločného, spoločné záujmy a spoločné „myšlienky.“ Asi sa to tak dá povedať. Toto leto som prvýkrát aj s inými YouTubermi absolvoval fansmeetingy po celom Slovensku. Rozumiete, Ben Slamka, malý youtuberíček po boku úžasných veľkých youtuberov ako je napríklad Aňanás. Najprv som sa bál, že za mnou nik nepríde, no opak bol pravdou, vidieť mojich fanúšikov naživo a počuť ich príbehy bolo neskutočné a veľmi inšpirujúce. Vďaka tomu viem, že to, čo robím má zmysel.

Img_2902.jpg
Ben Slamka

Tvoje videá sú nielen zdrojom informácií, ale aj smiechu, rôznych challenge, či sketchov. Ako prebieha natáčanie týchto vtipných epizód a odkiaľ pri nich čerpáš inšpiráciu? Myslíš si, že by na Youtube mohlo byť viac takýchto humorných videí?

U mňa je taký problém, že aj keď si vezmem nejakú vážnu tému a chcem byť seriózny, vždy z toho nakoniec vyjde video na humornú nôtu. To na sebe niekedy aj preklínam, že z niektorých vecí by sa sranda ani robiť nedala, alebo by sa o nich malo rozprávať s určitým rešpektom, no ja to nedokážem. Pre mňa teda čím viac humorných videí, tým lepšie. Inšpiráciou mi sú veci, ktoré sa dejú každodenne, alebo príbehy, s ktorými sa mi zverujú fanúšikovia.

Img_2936.jpg
Ben Slamka

Vieme, aké videá približne točíš, no na ktoré z rôznych tém, ktoré na Youtube môžeme nájsť by si nikdy nemal odvahu?

Fúúúúúú, no ťažko povedať, táto otázka ma úprimne trocha zaskočila, pretože sa popravde snažím stále robiť niečo nové, niečo čo som ešte doposiaľ nerobil. Už veľmi dlho plánujem spraviť nejakú hráčsku sériu, lenže ja vôbec nie som milovník počítačových hier a práve to je pre mňa taká veľká výzva.

Vytváraš svoj vlastný youtube svet, no určite sa obzeráš aj po iných kanáloch. Ktorých Youtuberov zo Slovenska alebo zahraničia rád sleduješ?

Veľmi ťažko vybrať nejaké mená, ktoré by som chcel spomenúť, pretože sledujem asi všetko, čo sa dá, snažím sa mať celkom prehľad, čo sa deje. Samozrejme, že sa nedá pozerať všetko, no snažím sa od každého sem-tam aspoň niečo. No ak mám menovať, milujem svoj svet, ktorý má Zika, milujem to, čo robí Slaytiina, lebo je to niečo, čo sakra už táto scéna potrebovala, tak dúfam, že to dotiahne ďaleko! Dá sa povedať, že Slaytiina a Zika sú moje
také Youtube sny, s nimi by som rád chcel natočiť videá!

Img_2959.jpg
Ben Slamka

Budúcnosť je pred tebou, vieš si predstaviť, že by ťa tvorba videí aj reálne uživila?

No úprimne, príliš sa nad tým nezamýšľam, samozrejme, že aj pre mňa je Youtube prísun nejakých peňazí, no mám to skôr ako také dobré vreckové a popri škole je to výborná brigáda. Čo bude ďalej, ťažko povedať.

Na aké videá sa môžeme tešiť najbližšiu jeseň?

Veľa veľa veľa spoluprác s inými YouTubermi, máte sa na čo tešiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom