Fakty o obľúbenom seriáli Akty X, o ktorých ste možno nevedeli

Zdieľať
Akty x youtube 2.jpg

Fox Mulder a Dana Scullyová okupovali televízne obrazovky od prvej polovice 90. rokov. Mulder verí v existenciu mimozemšťanov a paranormálnych javov, agentka Scullyová je, naopak, skeptická a hľadá vedecké vysvetlenia prípadov… Pôvodný seriál Akty X sa dočkal 9 sérií, natáčanie sa obnovilo v roku 2016.

Akty X sú druhým najúspešnejším sci-fi seriálom v televíznej histórii. Úspešnejší bol iba seriál Hviezdna brána SG-1.

Chris Carter cestoval po svete ako dopisovateľ pre časopis Surfer, keď prišiel s myšlienkou na seriál Akty X. Inšpirovala ho správa o štyroch Američanoch, ktorí boli presvedčení, že ich uniesli mimozemšťania.

David Duchovny, Gillian Anderson, Chris Carter
SITA/AP

Keď obsadili do úlohy agenta Muldera Davida Duchovneho, opýtali sa ho, kto by podľa neho mal hrať Scullyovú. Navrhol herečku Jennifer Beals, jeho dlhoročnú kamarátku a bývalú spolužiačku.

Akty x youtube 5.jpg

Pôvodné zmluvy vypršali Carterovi, Andersonovej a Duchovnemu po piatej sezóne. Carter chcel pokračovať v príbehu natočením niekoľkých celovečerných filmov. Keďže bol seriál veľmi úspešný, spoločnosť FOX urobila jeden film po piatej sezóne a potom pokračovala v natáčaní seriálu.

Počas natáčania nemali k sebe Duchovny s Andersonovou veľmi blízko. Dobrými priateľmi sa stali až po skončení natáčania v roku 2002.

Akty x youtube 8.jpg

Obaja herci režírovali niekoľko epizód, pričom Duchovny k ôsmim častiam napísal aj scenár.

Akty x youtube 3.jpg

Fajčiaci muž (William B. Davis) sa mal objaviť iba v jednej epizóde, avšak Chrisovi Carterovi sa natoľko zapáčil, že z neho urobil dôležitú postavu.

Prvých päť sérií natáčali vo Vancouveri, potom sa presťahovali do Los Angeles.

Akty x youtube 1.jpg

Agentka Dana Scullyová bola pomenovaná po legendárnom hlásateľovi klubu LA Dodgers Vinovi Sculllym.

Akty x youtube 6.jpg

V mnohých scénach, v ktorých stoja Scullyová a Mulder tvárou v tvár, stála Gillian Anderson na škatuli, pretože je omnoho nižšia ako Duchovny.

Akty x youtube 7.jpg

Na preukazoch agentov sa nehovorí, že patria pod Federálny vyšetrovací úrad, pretože je nezákonné vytvárať falošné preukazy FBI, hoci aj pre film či seriál. Keď sa na ne pozriete pozornejšie, zistíte, že agenti pracujú pre Federálny úrad spravodlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom