Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fakty o seriáli Dawsonov svet, o ktorých ste možno nevedeli

Dawsonov svet youtube 7.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.youtube.com
reklama:
reklama:

Ikonický televízny seriál bol súčasťou dospievania tínedžerov koncom 90. a začiatkom nultých rokov na celom svete. Áno, aj u nás sa tešil veľkému úspechu a mnohí si predstavovali, že chodia s Joey či s Dawsonom.

Tvorca seriálu Kevin Williamson povedal, že Dawson je v podstate on v čase dospievania. Dospievanie trávil robením vlastných filmov a obdivovaním Stevena Spielberga.

SITA/AP
Foto: www.imgur.com

Postava Paceyho bola vytvorená podľa skutočného Williamsovho priateľa Perceyho. Joey bola zas vytvorená podľa jeho najlepšej kamarátky Fanny.

Dawsonov svet youtube 3.jpg
www.youtube.com

V prvých dvoch sériách boli príbehy založené na Williamsonových skúsenostiach a skúsenostiach ostatných scenáristov. Williamson priznal, že jeho rodina sa cítila veľmi nepríjemne, pretože dej seriálu sa príliš podobal na ich skutočný život.

Dawsonov svet youtube 4.jpg
www.youtube.com

Selma Blair sa uchádzala o úlohu Joey, získala ju Katie Holmes, keď si tvorcovia pozreli kazetu, ktorú nahrala so svojou mamou v úlohe Dawsona.

Dawsonov svet youtube 2.jpg
www.youtube.com

Katie spočiatku odmietala priletieť do Los Angeles, pretože chcela hrať v školskej hre a nechcela sklamať svojich priateľov. Tvorcovia preto počkali dva týždne, kým hra skončila.

Dawsonov svet youtube 8.jpg
www.youtube.com

Joshua Jackson sa uchádzal o úlohy Dawsona aj Paceyho.

Úloha Dawsona bola posledná, ktorú obsadili. James Van Der Beek dostal úlohu deň pred začatím natáčania pilotného dielu.

Dawsonov svet youtube 9.jpg
www.youtube.com

Štúdio však nebolo od začiatku presvedčené, že je Van Der Beek vhodnou voľbou, ale Kevin Williamson na tom trval. „Napísal som Dawsona! Ja som Dawson! Toto je Dawson!“ argumentoval.

Dawsonov svet youtube 1.jpg
www.youtube.com

Ako úvodnú pieseň chceli použiť singel Hand In My Pocket od Alanis Morrisette, nedostali však na ňu práva.

Jame Van Der Beek a Joshua Jackson spolu počas natáčania prvej sezóny bývali. Jackson randil s Katie Holmes, nazval ju svojou prvou láskou.

Dawsonov účes v prvej sezóne bol inšpirovaný postavou Brada Pitta vo filme Tichý nepriateľ.

Tvorcovia seriálu potrebovali povolenie od Stevena Spielberga, aby mohli použiť plagáty a krátke ukážky z jeho filmov. Po pozretí si pilotu im ho dal.

Najviac sťažností ohľadom seriálu sa týkalo prvej sezóny, konkrétne linky, v ktorej Pacey spí so svojou učiteľkou.

Všetci herci boli starší ako postavy, ktoré hrali, okrem Mary Beth Peil, ktorá hrala Grams.

Kevin Williams sa vyjadril, že Paceyho linka v druhej sezóne bola ovplyvnená filmom Dôstojník a gentleman.

Postava Jacka, ktorá sa objavila v 2. sezóne, bola napísaná na základe vlastných životných skúsenostiach zo strednej školy scenáristu Grega Berlantiho.

Bozk medzi Jackom a Ethanom vo finále 3. sezóny bol prvým romantickým bozkom medzi mužmi v hlavnom čase na televíznych obrazovkách.

Počas natáčania tretej sezóny si James Van Der Beek a Joshua Jackson nerozumeli, preto sa scenáristi vyhýbali tomu, aby hrali spolu.

Michelle Williams nebola veľmi spokojná s tým, že jej postava nedostala na obrazovke toľko priestoru, koľko Pacey, Dawson a Joey. James Van Der Beek jej však povedal, že je to dobrá vec a v budúcnosti bude ľahšie sa od show odosobniť.

James Van Der Beek raz natrafil na basketbalovom zápase na Stevena Spielberga a ten mu povedal „Páčia sa mi plagáty na tvojej stene.“

Dawsonov svet youtube 5.jpg
www.youtube.com

Van Der Beek kúpil celému štábu šampanské, keď Dawson konečne prišiel o panenstvo.

Kevin Williamson sa rozhodol, že niekoho zabije, pretože smútok zo smrti jedného z najlepších priateľov bola dovtedy asi jediná vec, s ktorou sa postavy ešte nemuseli vyrovnávať. Vybral Jen, pretože sa vždy cítila ako outsider.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 28. júla 2018Zdroj www.buzzfeed.com © Najky.sk
reklama:
reklama:
reklama: