Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Herec Viktor Horján: Vojna s kolegami? Takto drsne naložil hercom z SND-čka!

Viktor Horján sa obul do hereckých kolegov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Viktor Horján sa obul do hereckých kolegov Foto: TV JOJ, TV Markíza
reklama:
reklama:

Kultúra je momentálne jednou z najviac postihnutých oblastí v rámci koronavírusu a s tým spojenými opatreniami. Dôvodom sú zatvorené galérie, múzeá, divadlá, seriály sa netočia a herci tak ostali zo dňa na deň bez práce. PRed vyše mesiacom preto herci a tvorcovia poslali premiérovi otvorený list, v ktorom žiadajú pomoc v časoch, kedy podľa nich prišli tisícky rodín o živobytie. A práve toto sa zrejme nepáčilo Horjánovi, ktorý sa v najnovšom rozhovore pre denník SME do svojich kolegov poriadne obul. 

Ľudia totiž na spomínanú výzvu nereagovali práve pozitívne, podľa nich totiž herci nezarábajú malé peniaze a nemajú sa tak na čo sťažovať. „Treba vedieť rozlišovať medzi hercami a hercami. A jednoduchí ľudia prosto odsudzovali tých, ktorí stoja na javiskách, sú často v médiách a dobre zarábajú. Samozrejme, viacerí žijú len z toho, čo si psychofyzicky zarobia večer na javisku. Medzi nich patrím aj ja. No potom sú takí, čo majú stály plat v Slovenskom národnom divadle, na Novej scéne alebo v divadle Astorka. Prečo nedajú zo solidarity peniaze tým, ktorí teraz vôbec nezarábajú? Namiesto toho žiadajú o pomoc pre seba a to aj v situácii, keď využívajú systém,“ povedal na začiatku Horján. Ten pritom nikdy nemal problém otvorene hovoriť aj o „pálčivejších“ témach, ktorým sa iní herci vyhýbali.

Vo svojich vyjadreniach však zašiel ešte ďalej a obvinil svojich kolegov, že zneužívajú systém a pritom z neho oni bez problémov poberajú nemalé peniaze. „Ešte za bývalej vlády šli moji kolegovia do ulíc a bojovali proti ministerke kultúry a zároveň využívali všetky výhody štátneho zamestnanca. Išli demonštrovať, ale večer išli do divadla hrať, zobrali si od ministerky trinásty plat a zobrali si aj vianočné prémie. To sa nedá nazvať inak, ako že zneužívali systém. Mnohí z nich ešte aj učia na vysokej škole a cez deň sa pýtajú zo skúšky, aby mohli natáčať seriály nulovej kvality. Majú plat, platené dovolenky, prečo teda demonštrujú proti systému?“ pokračoval evidentne rozhorčený herec.

Vzťahy so svojimi kolegami zo Slovenského národného divadla si zrejme herec takto definitívne naštrbil, ak nie doslova zničil. Podľa jeho slov, nemali co demonštrovať na námestiach, ale jednoducho z divadla pri nespokojnosti odísť a to hromadne. „V demokratickej krajine by mal byť iný postup. Herci by mali dať kolektívnu výpoveď a povedať, že sa nevrátia hrať, kým ich požiadavky nebudú splnené. Nemôžu demonštrovať a zároveň využívať to, čo im štát ponúka, aj vďaka našim daniam a daniam tých, čo si takú vládu zvolili. Ja si demonštrovať dovoliť môžem, lebo som zo súkromného divadla. No oni nie, v tom som veľmi prísny,“ hovorí otvorene Horján, ktorý momentálne pôsobí v divadle Gunagu. 

Podľa jeho slov sa pritom všetci herci len na niečo hrajú a neukazujú svoju pravú tvár. „Oni sa len hrajú na mienkotvorných. Zarábajú v komerčných hlúpostiach ťažké desiatky tisíc eur a potom sa postavia vedľa novinárov, lekárov, učiteľov na jedno pódium a porovnávajú sa s tými, ktorí zarábajú pár stoviek eur. Bolo to smiešne a smutné zároveň, nečudujem sa, že potom verejnosť reaguje podráždene. Aj preto je načase, aby sa systém štátnych divadiel zmenil,“ dodal Horján. Ako sám priznáva, on sa v národnom objaviť nemôže, pretože „je to tam doslova zabetónované, neprebiehajú konkurzy a aj keď ho nejaký režisér chce obsadiť, nemá šancu“. Či sa niečo po tejto kríze zmení je otázne. Isté však je, že posledný rozhovor Horjána spôsobí na slovenskej divadelnej scéne poriadne zemetrasenie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

reklama:
reklama:
reklama: