Iránske ženy sú proste nádherné! Pozri si video, ako vyzerali počas 20. storočia!

Zdieľať
Desktop1

Ak si myslíš, že Irán patril vždy len do sféry konzervatívneho islamu, tak sa veľmi mýliš. Ženy tu boli nadmieru štýlové a prekrásne… Napokon, presvedči sa o tom sám vo videu! :-)

Začnime pekne od začiatku minulého storočia. Irán bol vtedy síce konzervatívnou zemou, ale povedzme si otvorene, že len málo krajín vtedy moc staromódnych nebolo :-)

1

V dvadsiatych rokoch vidíš krásny posun. Začali sa nosiť farebnejšie látky, viac sa ukazovať vlasy… A Iránky vyzerajú nádherne aj nenamaľované. Proste grációzne.

2

30-te roky už boli spojením klasického iránskeho štýlu a európskej módy.

3

Vojna ovplyvnila aj globalizáciu. K iránskym ženám sa dostávalo čoraz viac európskych a amerických časopisov.

4

Všimni si, že už podľa účesu, nezakrytých vlasov a make-upu ľahko rozoznáš, že tieto ženy boli naozaj slobodné.

5

Mali právo na vzdelanie a aj ho poriadne využívali. V roku 1963 dokonca dostali volebné právo.

6

Aj 70-te roky boli v pohode, až do roku 1979, kedy nastala iránska islamská revolúcia…

7

Šíitsky duchovný ajatolláh Rúholláh Chomejní sa dostal do čela štátu a presadil teokraciu, čiže formu vlády, kde má cirkev všetku moc.

8

Vďaka tomuto kroku sa začalo všetko meniť. Vznikali noví politickí väzni, sloboda prejavu a tlače sa náhle stratila a opäť sa vytvorili priepastné rozdiely medzi pohlaviami.

9

V roku 2009 sa vytvorilo v Iráne Zelené hnutie, ktoré bojovalo za odstránenie Mahmúda Ahmadínežáda z pozície prezidenta po voľbách. Tam bol znovuzvolený, ale výsledky volieb boli sporné. Ahmadínezád však nie je najmocnejším predstaviteľom štátu. Túto silu má ajatolláh Alí Chamení, žiak toho duchovného, ktorý v roku 1979 stál na čele iránskej islamskej revolúcie.

10

Irán je známy tým, že neprijal ženevské dohody o ľudských právach. Považuje sa za jednu z najkonzervatívnejších islamských krajín, v ktorej majú ženy obmedzené práva a za nedodržiavanie náboženských zásad sú vysoké tresty. V poslednej dobe dochádza v tomto smere k uvoľňovaniu a miernej liberalizácii.

Irán podporuje trest smrti, a to nie len za najťažšie zločiny.
11

A tu si môžete pozrieť aj celé video s krásnou Sabrinou v hlavnej úlohe:

.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom