Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kaštieľ v Betliari ožil vďaka seriálu 1890

Fullsizerender 17.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Kaštieľ v Betliari patrí medzi tie najnavštevovanejšie kaštiele na juhovýchodnom Slovensku. Nachádza sa v obci Betliar, asi 3 kilometre severne od okresného mesta Rožňava. My sme sa pozreli na zaujímavosti tohto kaštieľa, ktoré presvedčili aj filmárov, aby sa stal dejiskom slovenského seriálu.

Jediný zachovalý kaštieľ

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nedošlo k ich zničeniu či rozkradnutiu ako to bolo pri iných kaštieľoch či zámkoch.

Fullsizerender 2 8.jpg
www.instagram.com

Múzeum v kaštieli

Múzeum sa špecializuje na múzejnú dokumentáciu života šľachty. Sídli v niekdajšom poľovníckom kaštieli rodiny Andrássyovcov, ktorý je situovaný v rozsiahlom romantickom parku v Betliari. Takže všetko, čo sa nachádza v expozícii, patrilo členom rodu Andrássy, ktorí patrili medzi najvýznamnejších aristokratov v Európe 19. storočia.

Fullsizerender 4 4.jpg
www.instagram.com

Rímsky vodopád v Betliari

V najväčšom historickom parku na Slovensku je aj rímsky vodopád. Ten bol navrhnutý v roku 1823 Josefom Bergmannom. Je najvyšším umelým vodopádom a zároveň prvou romantickou stavbou na Slovensku.

Národná kultúrna pamiatka

Celý komplex kaštieľa v Betliari bol v roku 1985 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku ako vzácne kultúrno-historické dedičstvo niekoľkých storočí.

Fullsizerender 3 7.jpg
www.instagram.com

Seriál 1890

V kaštieli sa natáčal niekoľko mesiacov dobový seriál, ktorého hlavnú úlohu stárnil jeden z najlepších slovenských hercov, Ján Koleník. Ten si v seriáli zahral elegantného detektíva Jánosa Mártona z Budapešti.

Fullsizerender 1 8.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. augusta 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: