Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najväčšou dominantou Spiša je Spišský hrad

Fullsizerender 3 6.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku máme veľa kultúrnych a historických pamiatok, ktoré našu krajinu charakterizujú a dávajú a zviditeľňujú. Jednou z takých pamiatok je aj Spišský hrad, ktorý ročne navštívia desaťtisíce ľudí. My sme sa pozreli na zaujímavosti o Spišskom hrade.

Prvá písomná zmienka

Prvý písomný doklad o Spišskom hrade pochádza z roku 1209 v listine kráľa Ondreja II, dokladujúcej aj existenciu Spišskej župy. Stavebná činnosť v hradnom areáli začala hlavne po tatárskom vpáde.

Nie je najväčším hradom v strednej Európe

Vedeli ste, že aj keď sa Spišský hrad rozkladá na 4 hektároch, tak nie je najväčším hradom? Samozrejme sa však svojou rozlohou radí do skupiny tých najväčších hradných komplexov v celej Európe.

Fullsizerender 1 7.jpg
www.instagram.com

Povesť o Rolandovi 

Tak ako každý hrad, tak aj Spišský hrad je známy viacerými povesťami. Jednou z nich je povesť o rytierovi Rolandovi a kňažnej Hedvige. Roland svojimi lúpežami ohrozoval nielen Spiš, ale i vzdialené kraje. Raz sa mu podarilo uniesť poľskú kňažnú Hedvigu. Nakoniec sa do seba zamilovali, a tak láska opäť zvíťazila.

Hrad je zapísaný v UNESCO

Spolu s okolitými stredovekými pamiatkami- Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, Levoča a kostol Žehra je Spišský hrad zapísaný do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Fullsizerender 2 7.jpg
www.instagram.com

Múzeum na hrade

V hradnom komplexe sa nachádzajú viaceré zaujímavé expozície Spišského múzea, ktoré približujú rozsiahle informácie o dejinách hradu či stredovekých zbraniach.

Nočné prehliadky

Počas letných prázdnin hrad ponúka aj nočné prehliadky hradom, ktoré by mal každý návštevník určite vyskúšať.

Fullsizerender 16.jpg
www.instagram.com

Okolie hradu

Okolie Spišského hradu je známe aj náučným chodníkom Sivá Brada – Dreveník. Tak sa môžu turisti na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj s jej prírodnými zaujímavosťami.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 18. augusta 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: