Klimatický protest v galérii: Obraz Velázqueza v ohrození! Čo tým chcú povedať?

Zdieľať
Najky titulka 19.jpg
Foto: Just Stop Oil via AP, Lucy North/PA via AP

Táto akcia je dielom skupiny Just Stop Oil, ktorá protestuje proti fosílnym palivám. Skupina žiada, aby britská vláda okamžite zastavila všetky licencie na prieskum, vývoj a výrobu fosílnych palív.

Dvaja klimatickí aktivisti rozbili ochranné sklo pred známym obrazom španielskeho maliara Diega Velázqueza v Národnej galérii v Londýne. Oznámila to skupina Just Stop Oil. Dvojica poškodila sklo pred dielom Venušina toaleta malými kladivami. Na fotografiách z miesta je vidno, ako je sklo poškodené niekoľkými dierami.

Just Stop Oil, ktorá už viedla podobné protesty na známe umelecké diela a verejné budovy, v pondelok povedala, že danou akciou od vlády požaduje okamžité zastavenie všetkých licencií na prieskum, vývoj a výrobu fosílnych palív v Spojenom kráľovstve.

Aktivisti sa podľa nej rozhodli zamerať sa na olejomaľbu zo 17. storočia, pretože ju už v roku 1914 poničili sufražetky volajúce po právach žien. Národná galéria uviedla, že ľudí zatkli a maľbu zvesili, aby ju mohli preskúmať odborníci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom