Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kostolík v Dražovciach má neskutočnú atmosféru

Img_2945.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku môžete nájsť hneď viacero nádherných a čarovným miest. Medzi takéto miesta sa určite radí aj Kostol svätého Michala Archanjela v obci Dražovce, tiež známy aj ako Dražovský kostolík. Pozreli sme sa na jeho históriu, a prečo sa radí k tým najzaujímavejším sakrálnym stavbám na Slovensku. Už ste sa boli na tento kostolík niekedy pozrieť?

Kde sa nachádza?

Kostol svätého Michala Archanjela z 12. storočia sa nachádza v Dražovciach, v nitrianskej mestskej časti a teda na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi. Nachádza sa na jednom z vrchov pri Nitre, a tak je možné ho vidieť už z veľkej diaľky.

Img_2945.jpg
www.instagram.com

Vznik kostola

Vedeli ste, že z pôvodného kostola z 11. storočia sa zachovali len základy a z neskoršieho obdobia kamenné múry? Tie však boli na prelome 12. a 13. storočia doplnené tehlami a práve v tomto období nadobudol kostolík podobu jednoloďového kostola s okrúhlou apsidou a menšou vežou s ihlanovou strechou. Samozrejme, kostolík prechádzal viacerými prestavbami a rekonštrukciami až do dnešnej podoby.

Img_2946.jpg
www.instagram.com

Jeho NAJ

Tento kostolík je zaujímavý aj tým, že sa radí medzi najstaršie a najzaujímavejšie románske kostoly na Slovensku. Tieto prívlastky nadobudol aj kvôli svojej zachovalosti a archeologickým nálezom, ktoré boli v minulosti nájdené v jeho blízkosti.

Img_2947.jpg
www.instagram.com

Nezabúdajte, že…

Tento kostolík je počas celého roka zatvorený, výnimkou sú len vopred ohlásené návštevy či možnosť svadieb. Jediná oficiálna omša sa tam koná vždy raz do roka, 29. septembra, na Michala, ktorý je patrónom tohto kostolíka.

Význam zachytený aj na minciach

Pamätáte si ešte na 50- korunovú bankovku? Práve na tejto bankovke bol vyobrazený tento kostolík. Neskôr bol kostolík aj na prvej eurovej známke.

Img_2948.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 8. decembra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: