Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Madame LaLaurie – postrach New Orleans, ktorým sa inšpiroval obľúbený seriál American Horror Story

Tumblr_mrolds0itw1soomsgo1_500 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: flavorwire.files.wordpress.com
reklama:
reklama:

Nikdy nevieme, čo sa deje za zatvorenými dvermi. Najznámejšie a najuznávanejšie vysoko postavené osoby, navonok sa prezentujúce svojou láskavosťou a gráciou, sa medzi stenami svojho útulného príbytku v mnohých prípadoch menia na kruté krvilačné beštie. Jedna zo ženských predstaviteliek krutých členov vyšších kruhov dokonca inšpirovala tvorcov série American Horror Story.  

Marie Delphine Macarthy alias Madame LaLaurie sa v roku 1780 narodila do prominentnej kreolskej rodiny obývajúcej americké New Orleans. Dvakrát ovdovela, kým si v roku 1831 so svojím manželom, fyzikom Leonardom Louisom Nicolasom LaLauriem kúpila pozemok na Royal Street, kde o rok neskôr vybudovala honosné trojposchodové sídlo aj so sekciou určenou pre otrokov, v danej dobe populárnych v každej majetnejšej domácnosti.

Delphine_lalaurie.jpg
upload.wikimedia.orgFoto: upload.wikimedia.org

Netrvalo dlho a medzi občanmi sa začalo šuškať o Delphininom hranice prekračujúcom zaobchádzaní s otrokmi. Na verejnosti sa síce k čiernym otrokom správala slušne a údajne sa i starala o zdravie vlastných sluhov, dvoch dokonca prepustila na slobodu, no susedia tvrdili presný opak. Sídlo na Royal Street teda navštívil právnik, aby madame pripomenul pravidlá a zákony týkajúce sa vlastníctva otrokov, no počas svojej návštevy sa nestretol so žiadnymi známkami neprístojného zaobchádzania. Avšak po jeho odchode susedia zbadali jednu zo slúžok Liu/Leah spáchať samovraždu zoskočením zo strechy Delphininho domu. Lia svojej panej česala vlasy, keď ju za ne náhle potiahla, na čo LaLaurie zareagovala naháňaním mladého dievčaťa s bičom v ruke. LaLauriovci telo na pozemku spálili, no udalosť sa neutajila a bolo im odobraných deväť otrokov. Vďaka zásahu príbuzného im neskôr boli sluhovia prinavrátení.

Po mnohých dohadoch o neľudských praktikách Madame LaLaurie požiar z roku 1834 rázne ukončil všetky klebety. Oheň založila stará kuchárka pripútaná o sporák, kým sa aj ona snažila spáchať samovraždu. Bála sa, že ju jej pani vezme do podkrovia, odkiaľ sa doposiaľ ešte nik nevrátil. Ľudia sa teda vlámali do podkrovia určeného pre otrokov, kde obyvateľov skutočne našli, no na veľké zdesenie sa sluhovia nachádzali v katastrofálnom, priam hororovom stave.

Jedna z otrokýň mala zošité pery, pričom po prestrihnutí stehov návštevníci zistili, že ústa mala plné výkalov. Ďalší otrok mal vyvŕtanú dieru do hlavy a cez ňu prestrčenú železnú tyč, ktorou mu museli drviť mozog. Niektorí mali končatiny zviazané vlastnými črevami, iných našli pripútaných o stenu. Úbohým sluhom chýbali oči, uši a rôzne iné malé časti tela. Okolo krku mali železné goliere, aby hlavu držali v stabilnej polohe. Najväčšou hrôzou bolo, že mnohí boli ešte nažive a zažívali neuveriteľné muky. Niekoľkých sa podarilo zachrániť, ale neprežili veľmi dlho. Boli odobratí do miestnej väznice, kde si ich obyvateľstvo mohlo prísť prehliadnuť. Návštevy ľudu mali za následok ich masové napadnutie sídla Madame LaLaurie a zničenie všetkého, čo sa im dostalo pod ruku.

Jedným z návštevníkov hrozivého podkrovia bol aj sudca a okamžite LaLaurie konfrontoval. Dočkal sa len odvrknutia v štýle, že niektorí ľudia by mali radšej ostať u seba doma a nepchať sa druhým do príbytkov v snahe kázať im. Po napadnutí sídla utiekla do Paríža, kde v roku 1849 za nejasných okolností zomrela.

Delphine lalaurie.jpg
ghostcitytours.comFoto: ghostcitytours.com

Príbehy o mučiteľke otrokov sa šíria a čoraz väčšmi zveličujú

Historky o LaLaurinom týraní otrokov spísali Henry Castellanos a George Washington Cable ešte v devätnástom storočí. Veľký boom okolo vrahyne sa zaznamenal až po druhej svetovej vojne, kedy autorky hromadne písali o duchoch New Orelans, no detaily si prikrášľovali a zveličovali až do nebeských výšin. Ich popisy LaLaurinho mučenia neboli podložené žiadnym hodnoverný zdrojom, avšak pri súčasnom rozprávaní o Delphininých sadistických chúťkach sa čerpá práve z týchto skrášlených verzií vykresľujúcich Madame ako sériového vraha celých stoviek čiernych otrokov, ako napríklad v tretej sérii American Horror story, kde Delphine stvárňuje talentovaná herečka Kathy Bates (určite ju poznáte z filmov Misery nechce zomrieť, Revolutionary Road alebo klasicky z Titanicu).

Ako dopadol LaLaurin obávaný dom?

Po Delphininom úteku do Paríža ostal dom neobývaný, no v osemdesiatych rokoch devätnásteho storočia ho náhle zrekonštruovali, aby mohol slúžiť ako stredná škola, neskôr i konzervatórium, bar, predajňa nábytku či bytovka. V roku 2007 ho odkúpil Nicolas Cage za viac než tri milióny dolárov, pričom o dva roky neskôr sa ocitol na aukcii.

Dom opradený tak brutálnou históriou by sa samozrejme nezaobišiel bez svojich duchov. Vražda ešte z čias, kedy sídlo slúžilo na prenájom bytov, odhalila, že obeť mala problém s nejakým démonom obývajúcim dom. Kým miesto slúžilo ako dievčenská škola, deti mali problémy so škrabancami podľa vlastných slov spôsobenými ,,tou ženou.“

V súčasnosti je okolie domu s desivou minulosťou prístupné verejnosti. Sprievodca vám dokonca poskytne odborný výklad.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor ViktóriaDátum 28. júla 2016Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: