Stručná história Knihy mŕtvych Nekronomikon z hororu Evil Dead: Existuje skutočne?

Zdieľať
5850741756_53ccde6059_b.jpg

Niektorí spisovatelia svojou geniálnou mysľou dokážu vytvoriť nielen dokonalý príbeh, ale i celé fiktívne svety s miliónom pestrých zápletiek. Spomínanému opisu vyhovujú C. S Lewis, J. R. R. Tolkien či súčasná J. K. Rowlingová. Svet fantasy sa však odlišuje od prostredia temných hororov. Čo sa stane, keď istý autor strašidelnej literatúry začne vo svojich početných dielach spomínať knihu plnú démonických rituálov tak, akoby ju skutočne videl či dokonca vlastnil? Aký veľký dosah má Lovecraftova kniha Nekronomikon? 

Čo je Nekronomikon a kam siahajú jeho počiatky?

Ide o knihu mágie vytvorenú americkým autorom sci-fi, fantasy i hororových príbehov Howardom Phillipsom Lovecraftom žijúcim na prelome 19. a 20. storočia. Prvýkrát ju spomenul v poviedke The Hound z roku 1924, aj keď o údajnom autorovi temnej knihy, šialenom Arabovi Abdulovi Alhazredovi, sa zmieňoval už o rok skôr v diele The Nameless City. Obsah Nekronomikonu tvorí opis Prastarých kedysi vládnucich na Zemi, ich história a samozrejme všemožné spôsoby, ako ich znovu priviesť na tento svet.

Sprvu sa naozaj zdalo, že ide čisto o autorovu bujnú fantáziu, veď sám priznával, že sa mu názov Nekronomikon zjavil v sne, pričom by mal znamenať ,,obraz zákona mŕtvych.“ Avšak podľa väčších znalcov gréčtiny, než bol sám Lovecraft, meno knihy znie v preklade skôr ,,týkajúci sa smrti.“ Tak či onak obe verzie jasne hovoria, že nasledujúce stránky spisu rozhodne nebudú rozprávať o príjemných nenásilných témach.

Skutočnú nervozitu ohľadom existencie diabolského zväzku Lovecraft rozdúchal dielom A History of The Necronomicon dopísaným v roku 1927, no vydaným až po jeho smrti v roku 1938. Ako hovorí názov, šlo o rozprávanie o pôvode Nekronomikonu od čias Abdula uctievajúceho dávne mýtické bytosti Yog-Sothotha a Cthulhu, ktorý počas svojich početných ciest navštívil i ruiny Babylonu a knihu napísal pred smrťou v roku 738. Zariadil šírenie diela medzi gréckymi filozofmi, kedy bolo preložené do gréčtiny. Pôvodný názov Al Azif vo voľnom preklade znamenajúci ,,nočný zvuk pripomínajúci kvílenie démonov“ bol už ako Nekronomikon zakázaný a spálený v roku 1050, no neskôr sa objavil i latinský preklad, pričom nekonečný cyklus pálení nebezpečnej knihy a následných spisovaní nových verzií veselo pokračoval cez celé storočia.

Cthulhu_and_the_ninth_wave_by_fantasio d9nw88r.jpg
Cthulhu, jeden z Prastarých , http://img01.deviantart.net/5fe3/i/2016/014/e/0/cthulhu_and_the_ninth_wave_by_fantasio-d9nw88r.jpg Foto: img01.deviantart.net

Kto by sa minimálne nezháčil a nezapochyboval by o existovaní knihy o Prastarých, keby si prečítal tak hodnoverné dielo spomínajúce konkrétne miesta i dátumy? Síce v Lovecraftovej A History of The Necronomicon nájdeme množstvo nezrovnalostí, napríklad Abdulovo meno je z gramatického hľadiska arabčiny úplne nesprávne, autor neustále dostával listy od fanúšikov. Trápila ich jediná otázka: jestvuje teda Nekronomikon?

History of the nec.png
http://3.bp.blogspot.com/-kHvLV0O6QyI/VM0NcXSX2vI/AAAAAAAADQc/qjocy4H59xE/s1600/history%2Bof%2Bthe%2Bnec.png Foto: 3.bp.blogspot.com

Nekronomikon sa šíri z Lovecraftových poviedok a vyvoláva ošiaľ

V roku 1977 prvý raz vyšiel Simonov Nekronomikon tvrdiaci o sebe, že je ozajstným prekladom Nekronomikonu. Od Lovecraftovho originálu sa líšil, zaoberal sa predovšetkým sumerskou, akkadskou a babylonsou mytológiou, aj keď nezabudol na Araba Abdula. Témou bol aj boj medzi dobrom a zlom doplnený o rituály a rôzne magické formuly.

0076240_2.jpg
Náhľad do Simonovho Nekronomikonu, http://www.calibanbooks.com/pictures/0076240_2.jpg?v=1354052803 Foto: www.calibanbooks.com

Simonova verzia sa vydáva od osemdesiatych rokov a neznámy autor skrývajúci sa pod daným pseudonymom sa zo scény len tak nevytratil. Vydal aj Necronomicon Spellbook (1981), čiže rozšírenie prvého Simonovho výtvoru, a taktiež v roku 2006 vyšlo aj Dead Names: The Dark History of Necronomicon útočiace na početných kritikov.

Keď už spomíname neveriacich Tomášov, koncom 90. rokov sa objavila kniha The Necronomicon Files vyhlasujúca objekt svojich ,,hejtov“ za fikciu. V tej dobe však magická kniha, pravá či fiktívna, dosiahla vrchol svojej slávy. S vlastnou verziou prišiel režisér známej nekonečnej série Evil Dead (v preklade Lesný duch), hoci si výzor i funkcie knihy mierne pozmenil (namiesto rôznych druhov kože, do ktorých bolo dielo obalené, ju Raimi preobalil priamo do tej ľudskej, nazval ju bez hanby Kniha smrti a vravel, že Zlo sa chce vrátiť do nášho sveta skrz čítanie určitých pasáži nahlas, kedy démoni posadnú ľudí, predmety, zvieratá… (Stačí si pozrieť čo i len jednu Raimiho verziu a pochopíte). Taktiež sa stala rajom pre vyznávačov zvláštneho zmyslu pre humor, keďže sa nachádzala v niektorých zoznamoch vzácnych kníh a mala dokonca vlastnú evidenčnú kartu v katalógu knižnice univerzity Yale. Odkazy na temnú knihu nájdeme i v hrách Dota 2 ako svätý grál démonológie a Fallout 3 ju skrýva pod menom Krivbeknih označujúci knihu používanú pri rituáloch.

Niet teda pochýb, že po všetkých referenciách, rozmanitých autoroch a kritikách sa ťažko verí, že Nekronomikon bol len výmyslom geniálneho hororového autora. Ktovie, ako by sa Lovecraft zatváril, keby zavítal do dnešných kníhkupectiev alebo si pozrel Evil Dead…

Ash2.jpg
Raimiho Nekronomikon, https://falconmovies.files.wordpress.com/2014/10/ash2.jpg Foto: falconmovies.files.wordpress.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom