Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Most Márie Valérie v Štúrove

Sni mka obrazovky 2018 01 25 oa15.34.03.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero zaujímavých architektonických stavieb či pamiatok. Do tejto skupiny patrí aj známy Most Márie Valérie v Štúrove. Už ste tento most niekedy videli?

Kto bola Mária Valéria?

Mária Valéria bola jednou z dcér významných panovníkov Františka Jozefa I. a Sisi. Počas svojho života sa venovala dobročinnosti a založila mnoho chudobincov a starobincov, preto se jej medzi ľudom často hovorilo aj „anjel z Wallsee“.

Kedy bol most postavený?

Most Márie Valérie je dlhý 509 metrov a bol postavený v roku 1895 ponad rieku Dunaj. Tento most spája slovenské mesto Štúrovo a maďarské mesto Ostrihom.

Kto je architektom mosta?

Pôvodný nápad patrí maďarskému architektovi Jánosovi Feketeházymu, ktorý navrhol, okrem iných, aj cestný most v Komárne. Na premostenie bolo navrhnutých 5 mostných polí v celkovej dĺžke 496 metrov.

Rekonštrukcia v roku 2011

Napriek tomu, že sa Slovensko dlhé roky dohadovalo s Maďarskom na rekonštrukcii tohto mosta, tak sa nič nedialo. Našťastie sa nakoniec krajiny dohodli a v roku 2011 prešiel tento most veľkou rekonštrukciou.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 29. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: