Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mladá žena bojovala s ťažkým akné. Až nakoniec prišla na to, v čom je problém a pleť sa jej razom zlepšila

Zena 2.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Akné na pleti je nepríjemné. Začína väčšinou v puberte a niekedy je ťažké s ním skoncovať. Niektorí ľudia s ním bojujú celé roky a neúspešne. Pozrite sa, čo bolo príčinou akné u tejto mladej ženy. 

22-ročná Rachel Crawley je krásna mladá žena. Chodí aj na súťaže krásy, no tiež si prešla veľkým bojom. Trápilo ju akné, ktorého príčinu nevedela dlho odhaliť.

?My progress since starting this page? no Medication ✖️ High fat vegan plant based diet (nothing processed) Real whole foods, natural minimal skin care routine ✔️ People are happy to take strong medication that can lead to bad side effects in are bodies but aren't willing to change there diet which is safe and better for our health. Remember that everyone has there struggles in life. Most of us choose not share them. Most people with acne don't share it because there ashamed but why should we it's only a stage in our life it won't last forever and it certainly doesn't make us any less of a person. Clear skin or acne you are the same person. I get asked how can I be confident when my skin looks like this? The reason I decided to accept myself for how I looked is because for years I suffered with acne and for years I let my mental health take over, ruin relationships, stop me going out ect all because I was insecure and worried about other people's opinions. Because let's be honest acne isn't nice to look at. I knew I couldn't carry on being this hard on myself to the point I would cry and have a lot of built up stress causing headaches. I thought about the days when I used to have no worries when I was younger and here's what I came up with- I wasn't living life trying to impress anyone I wore no makeup so never felt less beautiful I didn't spend my time trying to make myself look perfect I didn't sit at home comparing myself to others on Instagram It's the world we live in today that makes us think like this. I don't want young girls feeling the same way I did. I don't want them to think they have to look a certain way to be accepted or beautiful. They need more role models embracing there real natural selfs because that is real life. I know how hard it can be but please please practice self love and believe in yourself this alone will make you feel better ??✨ ————————————————

A post shared by Rachel Crawley ☾❂ ॐ (@asprinkleofhealthandbeauty) on

Keď Rachel vyrastala, bola šikanovaná a nikdy nechcela, aby ju ľudia videli bez mejkapu. Akné ju veľmi trápilo a nevedela, ako s ním skoncovať. Až sa rozhodla, že začne experimentovať so svojou stravou. Myslela si, že môže byť problém v nej. A mala pravdu.

✨7 WEEKS PROGRESS PICTURE ✨The picture on the left was when my skin was at its worst. My acne was cystic, red, sore and I had bumps underneath my skin. I felt like I wanted to give up at this point. I then decided to give my diet one last change before I would have seen a dermatologist. I took pictures of my skin so I could see the results as to whether what I was doing was working or not and I started seeing the difference day by day. I wanted to share with you the realism of what people go through. Unfortunately acne isn't seen as normal and is thought as 'ugly' but it's something so many of us experience. It's nothing to be ashamed of. What is to be ashamed of is the perception of what we are supposed to look like. The picture on the right is my skin today! My scars are being treated with natural skincare products that I have found work my skin and I do want to avoid having any treatments to get rid of them. They need time to heal and I'm okay with that. Whatever journey your on to clear you skin don't give up on yourself. There is always light ?? —————————————————– #acne #acnetreatment #loveyourself #selflove #healing #acnescars #recovery #vegan #nontoxic #love #wellness #happy #happiness #inspiration #enlightenment #journey #growth #natural #beauty #transformation #acceptance #spiritual #mindfulness #plantbased #positivity #soul #yoga #youarebeautiful #youarenotalone #youareenough

A post shared by Rachel Crawley ☾❂ ॐ (@asprinkleofhealthandbeauty) on

Rachel zistila, že hlavnou príčinou jej akné bol cukor. Dokonca aj sacharidy, ako je hnedá ryža, či ovsené vločky. „Len na 3 dni som prestala jesť tieto potraviny a zvýšila som svoj príjem tukov (zdravé tuky) a hádajte čo? Žiadne nové akné!“, pochválila sa dievčina.

Teraz je z nej úchvatná súťažiaca krásy, ktorá sa našla vo vegánskej strave. Tá je najlepšia pre jej pleť aj celé telo. „Akonáhle odstránite cukor, vaše chuťové poháriky sa zmenia a vaše chúťky sa zastavia.“ hovorí Rachel.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 29. marca 2017Zdroj www.cosmopolitan.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: