Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mladí, viete, ako sa správne učiť? Ako sa prinútiť a nájsť motiváciu? Tu sú naše tipy

Sb10069478bd 001
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
School girl (14-15) looking at stacks of books in library
reklama:
reklama:

Máte učenia až nad hlavu, termíny skúšok a testov sa blížia, no vy si aj tak nechávate všetko na neskôr? Problém je v tom, že človek je často deprimovaný už len pri pomyslení na kopy učenia a dlhých hodín strávených medzi štyrmi stenami vlastnej izby. A ak sa už aj odhodláte a nájdete motiváciu, treba nájsť spôsob, ako sa správne učiť, zotrvať a dotlačiť skúškové do úspešného konca.

Každý má svoj spôsob učenia. Ako sa prinútiť učiť? Niektorí si nechávajú učenie na poslednú chvíľu, iní sa ho jednoducho nabiflia, niektorí sa zasa učia už tri týždne pred termínom skúšok a tí najväčší odvážlivci to nechávajú na osud. Niektorí študenti majú motiváciu, ale zlú techniku. Ako sa teda efektívne učiť na skúšky, písomky, na štátnice či maturitu? Týchto 8 tipov vám pomôžu, ako sa efektívne učiť:

Spánok

Možno vám to príde zvláštne. Poviete si, mám spať, keď mám na stole skriptá a knihy, ktoré musím do týždňa ovládať? Avšak spánok by mal byť pre vás prioritou číslo jeden. Telo a myseľ potrebujú byť pred učením oddýchnuté, aby sa dokázali poriadne sústrediť na zdĺhavé učenie. Ak máte nedostatok spánku, tak ste nervózni a neskôr vám pri učení začne padať hlava od únavy a namiesto zapamätania si učiva, si budete pamätať iba tak vaše sny.

Zdravy spanok.jpg
Foto: www.imgur.com

Sústredenie

Ak ste už dobre oddýchnutí a plní energie, je dôležité sa sústrediť na to, čo robíte. Je potrebné sa sústrediť na jednu jedinú vec, v tomto prípade na učenie. Snažte sa nevnímať okolie a sústreďte sa iba na učivo, ktoré chcete dostať do hlavy. Nikto vám vedomosti do hlavy nenaleje, preto čím skôr a čo najlepšie sa sústredíte na učenie, tým skôr budete vidieť pokroky.

Sustredenie na ucivo.jpg
pixabay.com

Prostredie

To, v akom prostredí sa nachádzate ovplyvňuje aj vašu sústredenosť či efektivitu pri učení. Ak sa vám najlepšie učí v tichu, tak zájdite niekam do knižnice, kde je pokoj a maximálne ticho. Pre tých, ktorí milujú čerstvý vzduch a prírodu, je ideálnym miesto na učenie park, dokonca nejaké pokojné miesto pri lese. Tí, ktorí sú najefektívnejší vtedy, keď sa okolo nich niečo deje, môžete presunúť svoje učenie niekam do kaviarne. Ak sa učíte doma v izbe, tak si ju pred učením upracte, aby vás nič nevyrušovalo.

Zena s knihou.jpg
pixabay.com

Vzduch

Náš mozog potrebuje dostatok kyslíka na to, aby dokázal správne fungovať. Pri učení je ideálne si mozog istým spôsobom prekysličiť. Ak sa učíte zavretí doma, tak to zmeňte a vyjdite si na krátku prechádzku so psom, alebo sami aspoň na chvíľu. Uvidíte, že ak sa vrátite domov k učeniu, budete plní energie a lepšie sa sústredíte. Pre tých, ktorí nemajú odvahu vystrčiť ani nos z izby, odporúčame si na pár minút otvoriť okno a poriadne si vyvetrať.

A nahlas, prosím!

Potrebujete sa niečo naučiť čo najrýchlejšie? Efektívnym riešením, ako sa učiť rýchlo, je čítanie a opakovanie si učiva nahlas. Tým, že zapájate zrak a sluch, si skôr učivo zapamätáte. Nielenže učivo vidíte, ale ho aj počujete. Je pravda, že toto hlasné opakovanie zaberie viac času, ale je naozaj účinné. Čítanie učiva nahlas je veľmi efektívne najmä vtedy, ak sa učíte cudzí jazyk, napríklad slovíčka z angličtiny.

Zena cita.jpg
Foto: www.imgur.com

Vyznačovanie slov

Tak, teraz choďte do najbližšieho obchodu s kancelárskymi potrebami a nakúpte si tie najlepšie fixky, aké nájdete. Je osvedčené, že pri vyznačovaní kľúčových slov sa človek rýchlejšie naučil podstatné veci a tým si aj zapamätal menšie súvislosti medzi nimi. Vyznačovanie slov a učiva farebnými fixkami nie je prospešné len na odlíšenie podstatného a menej podstatného, ale aj na lepšie vnímanie a koncentráciu obyčajného textu.

Rozdelenie času

Rozdelenie času je počas učenia veľmi dôležité. Človek sa predsa nedokáže sústrediť neustále na tú istú vec, ktorá zaberie veľa času, hlavne na učenie. Preto je dobré, si ten čas efektívne rozdeliť a usporiadať. Nechajte si dostatočný čas aj na oddych a pohyb. Väčšiu časť dňa strávite učením, preto choďte skôr spať a vstávajte skôr, aby ste mali na všetko dosť času. Počas učenia si doprajte chvíľu na obed, ale nie v izbe nad knihami! Choďte sa trochu prejsť na čerstvý vzduch, alebo len umyte riad. Iný druh práce a pohybu vás odtrhne od stereotypného učenia a únavy.

Kava a ucenie.jpg
pixabay.com

Opakovanie

A sme pri poslednej, ale najdôležitejšej rade. Opakovanie je matka múdrosti. To ste už počuli určite veľakrát, pretože na tom skutočne niečo je. Skúste si každú vec, ktorú ste sa naučili viackrát zopakovať. Nie je efektívne učiť sa niečo, čomu nerozumiete a čo si len „prejdete“ očami. Každú veci si najprv treba prečítať, porozumieť jej a zopakovať! Áno, opakovanie je časovo náročné hlavne vtedy, ak máte tri skúšky v jeden týždeň. Vždy je lepšie si zopakovať niečo, čo už viete. Ak sa učíte anglický jazyk, tak pravidelné opakovanie slovíčok je veľmi prospešné.

Pár krokov k efektívnemu učeniu, ktoré by ste si mali určiť ešte pred samotným učením:

  • Motivácia.
  • Stanovenie si cieľa.
  • Výber správneho miesta
  • Správny čas na učenie.
  • Dostatočný oddych.
  • Odmena za dobre vykonanú prácu.

Tip: Skúste si robiť krátke poznámky z učiva do prázdneho zošita.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor lenkaDátum 20. júla 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: