Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle je jeho významným pamätníkom

Img_4354.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovenské dejiny tvoria viaceré významné osobnosti, ktoré urobili veľa pre náš národ a našu krajinu. Medzi jedného z najvýznamnejších osobností slovenských dejín určite patrí aj generál M.R. Štefánik. Už ste boli pri jeho mohyle?

Kto bol Milan Rastislav Štefánik?

Štefánik stihol zastávať počas svojho života viacero významných pozícií, bol slovenským astronómom, fotografom, vojenským letcom, generálom ozbrojených síl Francúzska, diplomatom a politikom. Známy bol aj tým, že mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas 1. svetovej vojny.

Kde sa jeho mohyla nachádza?

Jeho mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo, ktorého nadmorská výška je 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami. K jeho mohyle vedie označená cesta, pri ktorej sa nachádza aj záchytné parkovisko. Turistický chodník z mesta Brezová pod Bradlom smerom k mohyle má červenú farbu so zelenou odbočkou na bradlo. Z Košarísk je zas potrebné smerovať po žltej, a potom zelenej turistickej značke.

Ako zomrel?

Štefánik tragicky zahynul 4. mája v roku 1919 pri návrate domov, neďaleko Ivanky pri Dunaji. O týždeň po tragédii bol pochovaný spolu s jeho talianskou posádkou nad jeho rodnými Košariskami na Bradle.

Vedeli ste o tom?

O päť rokov po jeho smrti bol položený základný kameň pamätníka, ktorý navrhol jeden z najznámejších slovenských architektov Dušan Jurkovič. Na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbierali dohromady až dva milióny korún. Mohylu slávnostne odhalili v roku 1928. V roku 1968 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku svetového dedičštva UNESCO.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 31. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: