Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Muž, ktorý prišiel o nohu, každoročne vytvára zábavné halloweenske kostýmy

Befunky collage 32.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com

Ani hendikep nezabránil tomuto mužovi, aby si vymyslel každý rok nejaký zaujímavý kostým na Halloween. Pozrite sa na jeho najnovší výtvor. 

Keď mal Josh Sundquist len deväť rokov, dozvedel sa zničujúcu diagnózu. Mal rakovinu. Jeho šanca na prežitie bola len 50%-ná. Napriek tomu, že podstúpil chemoterapiu, prišiel o svoju ľavú nohu. Dokázal však naďalej proti rakovine bojovať a nakoniec ju zdolal, keď mal 13 rokov.

The end of our honeymoon/the beginning of our life together.

A post shared by Josh Sundquist (@joshsundquist) on

Josh sa rozhodol žiť život naplno a začal lyžovať. Dokonca zašiel tak ďaleko, že zastupoval americký národný tím na Paralympiáde v Turíne v Taliansku v roku 2006. Skúsenosti, ktoré v živote nabral, ho tiež presvedčili, aby sa stal motivačným rečníkom. Stal sa slávnym nielen pre jeho vtipné a emocionálne prejavy, ale aj pre jeho úžasné halloweenske kostýmy, do ktorých šikovne zakomponoval svoju nohu.

Sundquist je presvedčený, že najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s jeho zdravotným postihnutím, je ukázať veľký zmysel pre humor. Je so sebou spokojný a halloweenske kostýmy sú spôsob, ako ukázať jeho jedinečnosť. Každý rok sa jeho kostýmy stávajú čoraz komplikovanejšie a najnovšie odhalil kostým pre tento rok.

2010 – Inšpirovaný filmom Shrek.

2012 – Toto vyrobil na návrh jeho manželky na tému „Vianočný príbeh“

HALLOWEEN COUNTDOWN ? 7.5 days • Here's a throwback to 2012, when my then-girlfriend-now-wife Ashley suggested I dress up as the leg lamp from "A Christmas Story." • I have to be honest here: I had never seen the movie. I grew up in a pretty religiously conservative home where we did not do things like watch PG movies or, for that matter, celebrate Halloween. On Halloween, we actually locked the doors and turned all the lights off so no one would come trick or treat at our house. I didn't wear a Halloween costume for the first time until I was in college. Which all makes it kind of funny that Halloween has become such a significant holiday in my life. (They probably wouldn't admit it, but I think even my parents get a little excited about Halloween now.) • Anyway, I wore this costume to a Halloween party and everyone kept quoting lines from the movie like, "FRA-GEE-LAY!" and "It's a major award!" and I was like, "Um, what?" • I also got a lot of compliments on my ability to walk on a high heel and crutches. The costume itself was a high heel, fishnet stockings, a lampshade (like a real actual lampshade that I just wore like a skirt), and battery-powered Christmas lights to illuminate the lamp. • I took this photo myself. It got shared on Reddit and hit the front page. People went back and found the photo of my 2010 gingerbread costume, and everyone was commenting "look, he's an amputee who does funny Halloween costumes!" And I was like, hmm, OK, I guess I'm an amputee who does funny Halloween costumes. It's not, like, something I set out to be—and certainly not the path my parents would have chosen for me ha ha—but I feel lucky to have stumbled across an idea that brings people joy. So I've continued to make costumes like this ever since. And I'm hoping my 2017 costume (stay tuned!) will also make you smile. • P.S. If you're wondering about 2011: WE DON'T TALK ABOUT 2011. • P.P.S. A few days after Halloween 2012, The Christmas Story House in Ohio (a museum located in the actual house where the movie was filmed—and yes, I eventually watched it) mailed me a full-sized leg lamp with a certificate that said, "A Major Award for Winning Halloween.”

A post shared by Josh Sundquist (@joshsundquist) on

2013 – „Plameniaky sú naozaj ako ja“

HALLOWEEN COUNTDOWN ? 6.5 days • Throwback to 2013. The year of the flamingo. • Earlier that year I'd spotted an ostrich at the zoo and thought, "Hey that looks like me. If I was, you know, doing a handstand on my crutches." A few minutes later, I walked by the flamingos and thought, "Even better." • That's basically how I get the ideas for these costumes. I'm always looking for things that are shaped like me. Which seems to be an instinctive human behavior. We are always looking for ourselves—in mirrors, on the side of shiny buildings when we walk by on the sidewalk (don't pretend you don't look), and on selfie cams. ¯_(ツ)_/¯ • Like, a computer would interpret the end of that paragraph as a series of unicode characters. But YOU saw a person shrugging, right? So that's how I think of costume ideas. Just like you, I recognize my body within the shapes and characters around me. • My shape, at least in terms of limb count, is different than most people's. It's even different than most amputees, who usually retain some portion of their limb. (That portion is called a "stump"—kind of crude but that's actually the word most doctors use). Anyway, my leg was amputated at the hip, so I don't have any stump at all. In fact, if I did have a stump, most of these costumes (especially the flamingo) wouldn't work. These particular costumes depend on me being shaped in this particular way. • It turns out that that your body is shaped in a particular way, too. In fact, every body is. (That pun was for you, Dad). Maybe your shape is not something you want to build your Halloween costumes around (who would do that? ugh sounds weird). But this Halloween, I hope to be a reminder to you that you can accept—or even celebrate—your body no matter how it happens to be shaped.

A post shared by Josh Sundquist (@joshsundquist) on

2014 – Ako futbalista

100909 008.jpg
www.instagram.com

2015 – Aj takto môže vyzerať halloweensky kostým

2016 – Slávna Disney postavička

2017 – Najnovší kostým – Tigger

Tigger.jpg
www.instagram.com

Aj keď sa s nami osud občas zahráva, treba brať život s nadhľadom, humorom a nikdy sa nevzdávať. Vždy sa dá žiť život naplno, a Josh je toho jasným príkladom.

Here’s my Halloween costume!

A post shared by Josh Sundquist (@joshsundquist) on

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 29. októbra 2017Zdroj goodfullness.net © Najky.sk, iDen Media s.r.o.