Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na Slovenku máme Park tmavej oblohy Poloniny

Sni mka obrazovky 2018 01 17 oa13.56.10.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou, ktorá napriek tomu, že nie je rozlohou veľkou krajinou, tak ponúka veľké množstvo zaujímavých miest či dokonca rôznych unikátov. Medzi takéto unikáty patrí aj Park tmavej oblohy Poloniny. Už ste o tomto parku počuli?

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom. Jeho súčasťou sú jedľovo-bukové lesy a pralesy Stužica, Rožok a Havešová, ktoré sú od roku 2007 zapísané do Zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Kremenec najvyšším vrchom

Najvyšším vrchom národného parku je vrch Kremenec, ktorý je zároveň najvýchodnejším bodom Slovenska, kde sa stretávajú hranice troch štátov: Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Čím všetkým je tento park zaujímavý?

V oblasti tohto parku nájdete tiež najväčší komplex pralesov na Slovensku, spomínaný najvýchodnejší bod na Slovensku, najviac národných kultúrnych pamiatok v rámci národných parkov Slovenska – drevené kostolíky. Nachádza sa tam aj najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu u nás – Starina a dokonca v tomto národnom parku nájdete aj najvyššie položený vojenský cintorín z 1. svetovej vojny na Slovensku.

Park tmavej oblohy na Slovensku

Poloniny sú známe predovšetkým týmto Parkom tmavej oblohy. Ten je považovaný za najtmavšiu oblasť na Slovensku. Park vznikol z iniciatívy Slovenského zväzu astronómov amatérov na severovýchode Slovenskej republiky a ide o 20ty park tmavej oblohy vo svete.

Sni mka obrazovky 2018 01 17 oa13.56.10.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 18. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: