Televízne a rádiové vysielania sú každý jeden deň sledované miliónmi a miliónmi divákov, niektorí sú dokonca schopní presedieť pri televízii celý deň. Aj vďaka tomu sú tieto živé vysielania častokrát terčmi rôznych kybernetických útokov, ktoré sa snažia divákov pobaviť alebo im odovzdať nejaký odkaz. Mnohokrát sú však tieto nečakané prerušenia nanajvýš desivé a v divákoch zanechajú len strach a pochybnosti. V tomto článku vám prinášame ďalšie 3 najzáhadnejšie a najdesivejšie kybernetické útoky na živé vysielania.
Najzáhadnejšie a najdesivejšie kybernetické útoky na televízne vysielania – 1. časť
Zombie!
Aj v minulej časti sme vás oboznámili s prípadom, kedy vo svete údajne vypukla zombie apokalypsa. Nebolo to však jediné varovné vysielanie, ktoré ľudí vystríhalo pred kráčajúcimi mŕtvolami. 1. marca 2017 mesto Randolph County amerického štátu Indiana údajne napadli živí mŕtvi. Podobne ako v minulosti, bolo vysielanie rádia WZZY 98.3. z ničoho nič prerušené bezpečnostným hlásením o vypuknutí epidémie a o zombie hrozbe.
Rádio tento hoax rýchlo zamietlo a ubezpečilo poslucháčov, že ide o klamlivú informáciu. Napriek tomu sa však mnoho obyvateľov mestečka stihlo chopiť svojich lopát a rýľov, ktorými sa chystali brániť pred mŕtvolami, prahnúcimi po ľudských mozgoch. Polícia sa neskôr vyjadrila, že sa do rádiovej stanice nabúrali neznámi útočníci.Stará nahrávka
Predstava klasickej hudby, prehrávanej prostredníctvom rádia, rozhodne neznie veľmi záhadne. Ak si ale vypočujete nasledujúcu zvukovú stopu, rozhodne zmeníte názor. Zo zvukov, ktoré na nahrávke počuť, vám prebehne mráz po chrbte. Nahrávka údajne pochádza z rádiovej stanice z deväťdesiatych rokov.
Vďaka príspevku stránky, venujúcej sa paranormálnym záhadám, vieme o anonymnom autorovi nahrávky, že sa zvykol vo veku zhruba 15 rokov zavrieť do svojej izby a ponocovať. Počas týchto dlhých nocí počúval na svojom prehrávači rádio a následne si na kazety nahrával zaujímavé piesne a skladby.
Nahrávka, ktorú vytvoril počas jednej z takýchto nocí, začína tónmi klasickej hudby. Skladbu však zrazu prerušia čudné zvuky, ktoré vám rozhodne zježia chlpy po celom tele.
Či sa naozaj jednalo o kybernetický útok na rádiovú stanicu alebo chybu kazety či pričinenie paranormálnych síl, nevie nik.
Max Headroom
Ak vám meno Max Headroom nič nehovorí, nezúfajte. V amerických končinách je však o čosi známejší, keďže už aj bez populárneho incidentu z roku 1987 bol zdrojom mnohých nočných môr. Max Headroom bol fiktívnou britskou postavou, predstavujúcou umelú inteligenciu, za ktorou stálo geometrické, ručne kreslené pozadie. Max mal pôsobiť ako počítačová technológia, aj keď šlo v skutočnosti o maskérmi upraveného človeka. Avšak jeho elektronický, kolísavý a šumivý hlas pôsobil tak trochu strašidelne.
Keď sa však neznámy hacker 22. novembra 1987 nabúral do vysielania televízii WTTW a WGN, stal sa Max Headroom ešte desivejšou postavou.
Čo sa okolo vás deje, keď spíte? Toto je 5 najdesivejších zvukov, ktoré ľudia zaznamenali počas svojho spánku
Prvý z kybernetických útokov nebol až tak úspešný. Následne sa však nabúral do vysielania televízie WGN, kde bol seriál „Doctor Who“ vystriedaný 90 sekundovým videom – paródiou na Maxa Headrooma. Hacker, ktorý mal na sebe Maxovu masku a slnečné okuliare, stál na videu pred rotujúcim kusom plechu, vďaka čomu sa scéna podobala na tú originálnu.
Postava na videu sa okrem sarkastických poznámok na konkrétne osoby a televíziu desivo smiala a škriekala. Pozrite si nasledujúce video a posúďte sami. Ako by ste zareagovali, keby sa niečo podobné objavilo pri pozeraní vášho obľúbeného programu?
Neskôr sa zistilo, že technici, ktorí mali televízne vysielanie na starosti, neboli počas útoku na svojom mieste, a práve preto nestihli 90 sekundové video zastaviť.
Ak vás zaujali tieto záhadné kybernetické útoky a viete po anglicky, v nasledujúcom videu si môžete vypočuť viac nielen o nich.