Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nehmotné slovenské pamiatky zapísané do Zoznamu Unesco

Sni mka obrazovky 2018 05 06 oa13.25.07.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco je aj zo Slovenska zapísaných viacero krásnych miest, pamiatok či prírodných úkazov. No vedeli ste, že do tohto zoznamu je zapísaných aj viacero nehmotných pamiatok?

Pod pojmom „kultúrne dedičstvo“ si netreba predstavovať len kultúrne pamiatky, ale patria sem aj tradície, rituály, múzické umenie, spoločenské zvyklosti, slávnostné udalosti či zručnosti potrebné pre tradičné remeslá.

Fujara

Prvým predmetom na zozname je fujara. Ide o slovenský ľudový drevený dychový nástroj. Fujara je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly, ktoré boli veľmi známe a hojne rozšírené v Európe v období 12. a 13. storočia.

Terchovská muzika

Do zoznamu sa dostala aj Terchovská muzika, ktorá vás upúta už na prvé počutie.

Gajdošská kultúra

Pojem gajdošská kultúra zahŕňa nielen samotný hudobný nástroj, ale aj všetky kultúrne a vedomostné prejavy, ktoré súvisia s ich výrobou a používaním. Gajdošská kultúra reprezentuje dlhodobú a kontinuálnu tradíciu najmä roľníckeho a pastierskeho obyvateľstva na Slovensku.

Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách

Bábkarstvo je forma divadelného umenia, v ktorej je sprostredkovateľom deja namiesto živej osoby herca, neživá bábka. Aj bábkarstvo ma na našom území dlhú historiu, a preto sa dostalo aj do zoznamu Unesco.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 6. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: