Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Topoľčiansky hrad je krásnou zrúcaninou

Sni mka obrazovky 2018 04 23 oa9.44.38.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes je veľká časť z nich už len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj Topoľčiansky hrad. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Kde sa hrad nachádza?

Topoľčiansky hrad sa nachádza v Nitrianskom kraji, v juhovýchodnej časti Považského Inovca, priamo nad obcou Podhradie, ktorá patrí práve do okresu Topoľčany.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol postavený v priebehu 13. storočia, teda sa radí medzi stredoveké hrady. Hrad od svojho vzniku tvoril významnú úlohu, pretože bol strediskom panstva s 26 obcami.

Na začiatku 18. storočia bol za povstania Františka II. Rákociho veľmi poškodený cisárskymi vojskami. V druhej polovici 18. storočia však hrad začal postupne pustnúť.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

Napriek tomu, že z hradu je v súčasnosti už len zrúcanina, na viacerých miestach sú ešte zachované niektoré jeho časti. Hradu dominuje hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 23. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: