Topoľčiansky hrad je krásnou zrúcaninou

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 23 oa9.44.38.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes je veľká časť z nich už len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj Topoľčiansky hrad. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Kde sa hrad nachádza?

Topoľčiansky hrad sa nachádza v Nitrianskom kraji, v juhovýchodnej časti Považského Inovca, priamo nad obcou Podhradie, ktorá patrí práve do okresu Topoľčany.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol postavený v priebehu 13. storočia, teda sa radí medzi stredoveké hrady. Hrad od svojho vzniku tvoril významnú úlohu, pretože bol strediskom panstva s 26 obcami.

Na začiatku 18. storočia bol za povstania Františka II. Rákociho veľmi poškodený cisárskymi vojskami. V druhej polovici 18. storočia však hrad začal postupne pustnúť.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

Napriek tomu, že z hradu je v súčasnosti už len zrúcanina, na viacerých miestach sú ešte zachované niektoré jeho časti. Hradu dominuje hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom