Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Radšej fašistov, ako komikov: V tomto meste sa snáď zbláznili. Humor nechcú, diskusiu s kotlebovcami áno…

Kotleba svoju diskusiu mal, Gordulič a Silné reči v Dolnom Kubíne nechcú
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA, google maps
reklama:
reklama:

Nešťastné rozhodnutie. Aj tak sa dá nazvať povolenie pre Mariána Kotlebu a jeho dvoch kolegov zo strany ĽS Naše Slovensko, aby mohol uskutočniť diskusiu v jednom zo slovenských miest. V Dolnom Kubíne sa práve jedna z takýchto akcií konala, no nebola bez odozvy obyvateľov. Tí nielenže na sociálnej sieti vytvorili skupinu s názvom Dolný Kubín spoločne proti fašizmu, neďaleko miesta Kotlebovej diskusie zorganizovali aj zhromaždenie.

Na situáciu upozornil aj komik Joe Trendy, ktorý vystupuje v skupine standupistov s názvom Silné reči, ktoré založil aj známy slovenský herec a scenárista Ján Gordulič. Zaujímavosťou je, že práve Dolný Kubín je rodný mestom Joe Trendyho, no dodnes tam so Silnými rečami ani raz nebol. „Tak v mojom rodnom meste nám v Mestskom kultúrnom stredisku (MSKS) nechcú dovoliť Silné reči a tieto geňa tam v pohode môžu byť,“ napísal otvorene Trendy. Keď sme sa informovali na MSKS, prečo s akciou Kotlebu a spol. problém nemali, jeho riaditeľka Jana Greššová nás odkázala na hovorcu mestského úradu.

Ten nám zatiaľ svoje stanovisko neposlal, prečo poskytli priestory kotlebovcom práve na Námestí slobody, kde sa nachádza aj Mestské kultúrne stredisko. Samotná Greššová, ktorá mu šéfuje tvrdí, že sa nemá prečo vyjadrovať, keďže diskusia kotlebovcov a vystúpenie Silných rečí spolu absolútne nesúvisia. Zaujímalo nás teda, prečo nechce, aby skupina okolo Gorduliča vystúpila v Dolnom Kubíne, keď po Slovensku majú desiatky vystúpení, ktoré s úspechom vypredávajú a nemajú problém zaplniť ani 800 miestne hľadisko. Na túto tému sa však nechcela baviť za žiadnych okolností a aj na následné otázky nám odpovedala stroho: „Nebudem odpovedať, ďakujem.“ Prečo teda strana, ktorá je považovaná za extrémistickú nemala problém získať povolenie na svoju akciu, ale naopak, standup komici, ktorí by prilákali ľudí do hľadiska áno?

„Ľudová strana Naše Slovensko neuskutočnila včera žiadnu diskusiu v mestskom kultúrnom stredisku a nestalo sa tak ani nikdy v minulosti. Pri takomto type podujatia je postačujúce ohlásenie na príslušnom úrade čo organizátor aj urobil. V oznámení, ktoré bolo doručené na mesto bolo ako miesto konania uvedené celé Námestie slobody, ktoré je pred mestským kultúrnym strediskom. Mesto Dolný Kubín nemá dostatočné kompetencie na zakázanie uvedeného stretnutia. Takéto zhromažďovanie je chránené zákonom č. 84/1990  o zhromažďovacom práve a Ústavným zákonom č. 460/1992 Zb. v článku 28,“ napísal nám hovorca mestského úradu Martin Buzna. To sme v konečnom dôsledku ani netvrdili, že by kotlebovci mali niečo organizovať v kultúrnom stredisku, ale pred ním na Námestí slobody.

„Mesto Dolný Kubín sa dištancuje od politiky nenávisti, xenofóbie a prejavov niektorých skupín. Odmietame akékoľvek snahy o legitimizáciu fašizmu vo verejnom priestore a pevne stojíme proti fašistickým prejavom. Chcel by som poukázať, že v našom meste v rovnakom čase prebiehalo na Hviezdoslavovom námestí podujatie „Orava proti fašizmu“. Pripravovanou akciou Mesta Dolný Kubín a Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne na pondelok 11. novembra je plánované premietanie oskarového filmu Obchod na korze, so silným antifašistickým odkazom. V tento deň si pripomíname medzinárodný Deň vojnových veteránov,“ doplnil ešte hovorca.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor redDátum 7. novembra 2019
reklama:
reklama:
reklama: