Skončilo sa šafáranie za milióny? Takto to funguje na Štátnych rezervnách po odchode "kšeftára" Kičuru

Zdieľať
Kajetán Kičura
Kajetán Kičura Foto: SITA

Dohadzovanie kšeftov a šafárenie so štátnymi miliónmi eur sa zrejme definitívne skončilo. Potom, ako sa v čase pandémie koronavírusu vymenila na Slovensku vláda, prišlo aj na čistky. Tie sa dotkli najmä Štátnych hmotných rezerv, v ktorých sa za šéfovania kontroverzného smeráckeho nominantna Kajetána Kičuru prišlo na obrovské nedostatky. Zdá sa však, že teraz je všetko inak.

Nielenže boli sklady prázdne, na povrch vyplávali aj šokujúce skutočnosti o Kičurovi a jeho rodine. Pochybné získané majetky za veľmi nízke sumy, peniaze na účte jeho otca, ktoré nevedel relevatne vysvetliť a nakoniec jeho zadržanie. Kičura si zrejme zo štátnej firmy urobil svoj vlastný biznis. Všetko mu však bude musieť dokázať polícia a neskôr rozhodnúť súd, momentálne je len väzobne stíhaný. Zmeny, ktoré nastali v Štátnych hmotných rezervách sa však ukazujú už teraz. Správa štátnych hmotných rezerv SR v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR spustila nový proces verejného OOPP elektronickou formou v režime priameho rokovacieho konania, prostredníctvom elektronického nástroja Flashbone platformou JOSEPHINE PROEBIZ.

Všetko tak pre uchádzačov o zákazky bude odteraz jednoduchšie, nič nebude iba o dohode, či rodinkárstve, alebo dohadzovaní kšeftov svojim známym za nejakú tú províziu. Uchádzači totiž v systéme odteraz zadávajú svoje ponuky, konkrétne jednotkovú cenu, za akú sú schopní dodať konkrétny objem tovaru. Systém po ukončení lehoty zoradí ponuky na základe najnižšej jednotkovej ceny a Štátne hmotné rezervy si na základe svojich potrieb vyskladá potrebné objemy
do požadovaného množstva. To pritom ešte donedávna nebolo mysliteľné.

Všetko prechádzalo cez Kičuru a k zákazkám sa aj tesne pred výmenou vládnej garnitúry dostávali pochybné firmy, ktoré mali jedného zamestnanca alebo vznikli len nedávno. Zmena nastala potom, ako sa na šéfovskú stoličku dostala po vymenovaní ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom Lucia Gocníková. Nový systém výberu dodávateľov pritom nikoho nezvýhodňuje, je nastavený na hospodárnosť vynaložených finančných prostriedkov. Jeho transparentnosť spočíva v oslovení každého, kto má záujem dodávať a zároveň pre všetkých sú stanovené rovnaké podmienky, ako platobné, tak aj súťažné. Zapojiť sa mohli naozaj všetci veľkí výrobcovia, ako aj malí obchodníci či lekárne, ktoré nemôžu respirátory na základe udeleného zákazu predávať. Vyzerá to teda tak, že Kičura nielenže šafáril so štátnymi peniazmi, ale vyberal takpovediac „rodinkársky“ ľudí a firmy, ktorí mu vyhovovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom